Чому «безкоштовна освіта за кордоном» це не про 0 грн витрат?


							альт Корисно знати:

Останнім часом стрічки новин рясніють від пропозицій «безкоштовного навчання за кордоном». Ця тема була неоднозначна і до повномасштабної агресії росії, однак нині вона набула нових обертів. Чому? Розповімо нижче.

Безкоштовна вища освіта в Європі: ситуація до повномасштабної війни

У першу чергу слід зауважити, що коли раніше ваша стрічка новин рясніла від реклами про «безкоштовну вищу освіту в Чехії/Словаччині/Німеччині», йшлося про можливість отримати місце на навчання державною мовою в державному університеті. Звучить цікаво? Так, поки ви не дізнаєтесь всі деталі. Зокрема про те, що ви як абітурієнт берете участь в конкурсі та маєте відповідати мінімальним вимогам. А це у перше чергу означає, що ви маєте знати мову країни на досить високому рівні – B2-C1 (в залежності від програми й спеціальності). Саме тому більшість обирають шлях через річну підготовчу програму, яка дасть належний рівень знання мови. Але такі програми платні. Наприклад, у Чехії такий курс коштує від 4400 євро.

Крім того, навчання в державних університетах тієї ж Німеччини можна лише умовно назвати безкоштовним, адже всі студенти мають сплачувати студентський збір. Його розмір залежить від регіону та університету – від 300 до 1500 євро за рік.

Проживання під час навчання

Також не варто забувати про витрати на проживання: оренда житла, харчування, повсякденні витрати тощо. На це теж треба заздалегідь мати бюджет, а не сподіватися, що вдасться працювати паралельно з навчанням і завдяки цьому ви зможете покрити всі витрати. Так, у деяких країнах ви можете поєднувати навчання з підробітками, але з досвіду студентів Mudra не радимо розраховувати на це з 1 курсу. Адже це період адаптації, коли максимум уваги треба приділити навчанню. Крім того, у кожній країні існують обмеження. Зокрема зазвичай іноземні студенти мають право працювати лише 15-20 годин на тиждень.

Спеціальні пропозиції для українців як допомога в умовах війни

Окрема категорія запитів нині – це спеціальні пропозиції для українців в умовах війни. Чи є такі пропозиції? Є. Чи обіцяють все і всюди безкоштовно для українців? Ні. Крім того, якщо йдеться про пропозиції для кількарічних програм, варто уточнювати, на скільки років пропонується та ж сама знижка. Наприклад, ви можете отримати знижку на навчання на бакалавраті на 1 рік або на всі 4 роки навчання. Різниця відчутна, чи не так?

Розповімо про це і не тільки детальніше на прикладі конкретних програм, які нині мають попит.

Мовні курси за кордоном

Якщо ви вже виїхали з України та шукаєте безкоштовну мовну програму, то в першу чергу радимо вам звернутися до місцевих волонтерських організацій. Також доречно буде пошукати групи українців в конкретних країнах та містах у соціальних мережах, адже подібна інформація також може бути там опублікована. Mudra не займається пошуком і підбором безкоштовних мовних програм. Чи є вони? Можливо. Але такі програми мають низку нюансів, через які ми з ними не працюємо. Якщо ж ви готові розглянути платні варіанти від наших перевірених партнерів, тоді ми готові вам допомогти. Крім того, деякі наші партнерські мовні школи надають зараз знижки та особливі умови для українців, але це не про повністю безкоштовне навчання.

Середня освіта за кордоном

Програми цього типу варто досліджувати, орієнтуючись на 2 характеристики:

  • Мова навчання (для країн, де англійська не є державною)
  • Вид школи (приватна чи державна)

Більшість країн дають українським дітям, які виїхали з України після 24 лютого 2022 р., можливість продовжити навчання в місцевих школах. Але зазвичай йдеться про навчання державною мовою після набуття легального статусу в країні. Наприклад, у Чехії протягом 30 днів після прибуття потрібно оформити гуманітарну внутрішню візу на перебування. Після її отримання ви можете звернутися в найближчу школу та записати дитину. У деяких регіонах, куди прибувають масово біженці з України, організовують навчання окремих класів українською мовою. Але це скоріше поодинокі випадки, а не правило.

Якщо ж вас цікавить навчання англійською мовою в країні, де ця мова не є державною, вам варто шукати приватні школи. Це можуть бути денні школи або школи-пансіони (бордингові школи). Навчання у них буде платним, хіба що можливо отримати незначну знижку.

Окремо варто розглядати навчання в Ірландії та Великій Британії, де навчання англомовне. У цих країнах можна розглядати державні та приватні школи. Останні можуть дати знижку. Якою вона буде? Є різні варіанти, в тому числі й знижки 50 %. Однак так само не варто розраховувати на повністю безкоштовне навчання. Крім того, деякі наші партнери з Ірландії для українців дають можливість навчатися за ціною як для місцевих, а не іноземних студентів. Різниця у вартості небагато-немало, а 6 000-10 000 євро на рік.

Також заслуговують уваги школи в США та Канаді. Але для тих, хто шукає повністю безкоштовне навчання, це не варіант. Адже навіть якщо на певний період вам готові надати безпрецедентні знижки, ніхто не скасовував витрати на проживання, авіапереліт, кишенькові витрати тощо. Однак якщо ви маєте бодай якийсь бюджет і раніше вагалися щодо середньої освіти за кордоном, вам варто звернути увагу на ці пропозиції. Наприклад, ми маємо базу шкіл в США, які готові прийняти українців зі стипендією, що покриває 50 %, 80 % або навіть 100 % вартості навчання. Крім того, ми запустили спільно з Oregon International School грантову програму для українських школярів 14-18 років. Також для дітей, які виїхали з районів, де були чи досі йдуть бойові дії, до цього гранту можна отримати стипендію як знижку від місцевої громади.

Вища освіта за кордоном

Досліджуючи нинішні спеціальні умови для українців, які хочуть здобувати вищу освіту, варто зосередити увагу на кількох моментах:

1. Системи вищої освіти в Україні та інших країнах відрізняються. Не варто сприймати поняття «стипендія» в Україні та, наприклад, у Великій Британії як щось рівнозначне, коли ви на картку отримуєте гроші та навчаєтесь безкоштовно «на бюджеті». Поняття стипендії в іноземних вишах варто сприймати як знижку на навчання. Інколи ці знижки істотно великі, як, наприклад, історія про 100 % стипендію на 4 роки навчання в США для нашої студентки. Але таких особливих пропозицій небагато і на них великий конкурс.

2. У більшості навчальних закладах вартість навчання для місцевих і іноземних студентів відрізняється. Зазвичай йдеться про різницю у 2-3 рази. Тому зараз окремі університети пропонують навчання за вартістю як для місцевих. Наприклад, інформацію про такі пропозиції ми отримали від наших партнерів з Канади та Ірландії.

3. Сам факт, що ви українець не означає, що ви не маєте відповідати вступним вимогам. Так, можуть бути якісь особливі умови, зокрема, можна індивідуально попросити пізніше надіслати деякі документи (сертифікат про знання мови, атестат). Але це не означає, що без належного рівня підготовки вас приймуть у будь-який заклад вищої освіти.

4. Відтермінування по оплаті навчання, додаткова підтримка з боку команди студентського сервісу навчального закладу, психологічна підтримка – це також типові види допомоги, на яку можуть розраховувати українці у деяких навчальних закладах.

Послуги освітньої агенції

Якщо в умовах війни ви вирішили звернути увагу на навчання за кордоном, варто розуміти, до кого ви звертаєтесь – до волонтерів чи до освітньої агенції. Остання є бізнесом, який в умовах війни з росією попри все намагається залишатися на ринку, працювати, платити податки, утримувати всю команду, регулярно надсилати донейти на армію. Саме тому послуги освітньої агенції лишаються платними.

Однак також Mudra пропонує консультації, які були й будуть безкоштовними. Йдеться про перший етап роботи з клієнтом, коли освітній консультант визначає вашу потребу, пропонує кілька шляхів і озвучує приблизні бюджети та особливості для кожного з варіантів. Якщо ваша ситуація має певні ризики або досягнути вашої цілі за наявних умов неможливо, це ви почуєте від освітнього консультанта Mudra ще на етапі безкоштовної консультації.

Безкоштовна консультація

Якщо вас цікавить навчання за кордоном і ви хочете отримати індивідуальну безкоштовну консультацію по вашій ситуації, звертайтеся до команди Mudra:

  1. Телефонуйте (098) 115 115 0, (095) 115 115 0, (063) 115 115 0
  2. Залишайте заявку на сайті mudra.ua
  3. Пишіть у Viber, WhatsApp або Telegram – (095) 686 30 55

 

Підписатися на новини
Безкоштовна консультація