Якщо ви читаєте цю статтю, то, по-перше, дозвольте вас привітати! Ви вже на етапі планування навчання за кордоном, отже, на крок попереду інших. Рання підготовка — це однозначно розумне рішення і можливість підвищити свої шанси на вступ 2026. По-друге, збережіть покрокову інструкцію підготовки до вищої освіти за кордоном. Нижче ви знайдете рекомендації, що будуть корисні як старшокласникам, так і батькам.
До нас часто звертаються батьки, чиї діти зараз навіть у 8 і 9 класах. Якщо вас цікавить освіта за кордоном у галузі медицини, то дійсно, що раніше ви розпочнете підготовку, то краще. Проте для інших спеціальностей 10 клас — оптимальний час. Можна починати з пошуку можливостей освіти в Європі або США, а також прорахувати різні варіанти.
Ідеально, якщо вже восени вашого 11 року навчання в школі ви матимете сертифікат IELTS з результатом 6.0 або інший мовний сертифікат, скажімо, Cambridge English. Кожен навчальний заклад за кордоном має свої вступні вимоги. Проте, що вище рівень знання англійської, то більше можливостей здобуття вищої освіти за кордоном для українців. Зокрема, це може вплинути на ваш рейтинг під час подачі заявки на стипендію.
Крайні терміни отримання мовного сертифіката — січень-березень.
Школярі й батьки часто цікавляться, чи варто готуватися до ЗНО / НМТ, коли вони вже налаштовані на вищу освіту за кордоном? Можливо, краще зосередитися на вивченні англійської або серйозно взятися за предмети, що потрібні для майбутньої спеціальності?
Ми не радимо ігнорувати підготовку до вітчизняних іспитів. Інколи під час вступу 2026 результат НМТ матиме таке ж значення, як і середній бал документа про освіту.
Маленька порада
НМТ міститиме завдання з трьох обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України), а також одного предмета на вибір. Нехай вашим четвертим предметом буде та дисципліна, яка безпосередньо пов’язана з вищою освітою за кордоном 2026. Плануєте опановувати медицину? Складайте тест із біології або хімії. Цікавить інженерія? Вибирайте фізику!
З нашого досвіду, кожен третій десятикласник не знає, яка саме спеціальність його цікавить. І це цілком нормально, адже вибір професії — справа відповідальна. Проте вища освіта за кордоном потребує від українців чіткого розуміння свого майбутнього. Радимо старшокласникам дізнаватися якомога більше про різні галузі й напрями, зважати на свої захоплення, об’єктивно оцінювати інтереси й навички. Батькам варто якомога більше спілкуватися зі своїми випускниками, підтримувати, разом шукати оптимальні рішення.
Часто перед навчанням за кордоном українці звертаються до фахівців із профорієнтації, проходять різні курси й консультації. Якщо ви вибираєте цей шлях, то перевіряйте результати в кількох джерелах. Оптимальний вік для профорієнтації — старше 15 років. До цього часу особистість активно формується, освітні цілі швидко змінюються. У будь-якому випадку, ви можете проходити тести чи консультуватися з експертами, але остаточне рішення про напрям навчання за кордоном має ухвалювати саме абітурієнт.
Вигідна пропозиція
Освітня агенція Mudra пропонує послугу профорієнтаційної медіації. Ми готові виступати посередником між дітьми й батьками, спілкуємося окремо з кожною стороною, допомагаємо почути одне одного та знайти спільне рішення щодо майбутньої професії та навчання. Готуємо аналітику: які професії мають попит, які є вимоги до фахівців, скільки можна заробляти, де і як українцям варто здобувати відповідну освіту за кордоном. Профорієнтаційна медіація може проходити офлайн у нашому офісі або онлайн у зручний для вас час.
Дізнавайтеся завчасно, скільки коштує вища освіта за кордоном 2026, зважайте на вартість проживання та супутні витрати. Бажано скласти бюджет не на один рік, а на весь період. Наприклад, для навчання на бакалавраті у вас мають бути кошти на 3–4 роки. Звісно, студенти можуть працювати під час здобуття вищої освіти за кордоном. Але нехай для вашого бюджету це буде приємним бонусом, а не основним джерелом доходу. Обговорюйте фінансові питання в родинному колі до того, як подаватимете документи.
Конкурс на отримання стипендії стартує часто за рік до навчання. Тобто, якщо ви націлені на вступ 2026, то до завершення навчання в 10 класі ви повинні мати мовний сертифікат, мотиваційний лист, резюме з досягненнями, рекомендації від учителів. Абітурієнти, яких цікавить освіта в США, мають пройти ACT (American College Testing) — аналог вітчизняного ЗНО. Загалом варто знати конкурсні вимоги конкретної країни або університету для отримання стипендії, щоб одразу після 10 класу ви могли швидко надати всі необхідні документи.
Є дедлайни для зарахування і певні терміни для подачі заявок на стипендію. У деяких країнах діють фіксовані строки для всіх освітніх закладів, а в інших — кожен університет встановлює свої дедлайни. Популярні коледжі й університети, що входять у світові рейтинги, закінчують приймання заявок у жовтні-січні, натомість інші можуть зараховувати абітурієнтів поки є вільні місця.
Важливо зважати також на регіон і тип навчального закладу. Наприклад, якщо вас цікавить освіта в США, то тут є поняття early decision (жовтень – листопад) і regular decision (січень – березень). У Великій Британії основний дедлайн через UCAS — останні дні січня, але на медичні спеціальності, а також в Оксфорд і Кембридж треба подавати заявки раніше, орієнтовно до середини жовтня. Загалом освіта в Європі залежить від країни й конкретного навчального закладу: державні університети часто мають фіксовані дати (зазвичай це квітень – липень), а приватні — гнучкіші в питаннях зарахування абітурієнтів.
Ще один чинник — шлях вступу. Якщо ви вступаєте напряму після школи, дедлайни будуть одні. Якщо ж обираєте підготовчу програму (foundation або pathway), терміни подачі документів відрізнятимуться.
Корисна послуга
Ми пропонуємо платну послугу пошуково-дослідницької роботи, під час якої підбираємо найкращі варіанти навчання для українців за кордоном. На першому етапі за вашим запитом (країна, бюджет, напрям) ми підбираємо кілька десятків релевантних варіантів. Упродовж 14 днів ви отримуєте порівняльну таблицю та вибираєте 5–7 пріоритетних позицій. На другому етапі менеджер детально опрацьовує ці варіанти: відповідає на всі запитання, уточнює умови й нюанси вищої освіти за кордоном у 2026 році. Після цього робимо повну калькуляцію. Якщо все підходить, переходимо до наступного етапу та супроводжуємо вас на шляху до зарахування.
Не забувайте про оформлення студентської візи. У кожної країни свої вимоги, але здебільшого потрібні: лист про зарахування, підтвердження фінансування (рахунок у банку, стипендія або спонсорство), медичне страхування й заповнена анкета. Важливо врахувати строки розгляду — це може тривати від кількох тижнів до кількох місяців. Не відкладайте підготовку документів до останнього, адже без візи ви просто не зможете виїхати на навчання за кордон.
Травень-червень — вдалий час для старту. Тож, якщо ви завершуєте навчання в 10 класі, не зволікайте! Телефонуйте, пишіть нам у месенджери або приходьте на консультацію. Разом ми складемо індивідуальний план підготовки, допоможемо з вибором країни, програми, університету, супроводжуватимемо вас на кожному етапі.
Спосіб заощадження
Зверніть увагу, що вартість послуг освітньої агенції Mudra переглядається щороку, оскільки ми постійно розширюємо й удосконалюємо наші пропозиції. Проте, якщо ви готові розпочати співпрацю вже в 10 класі, ми зафіксуємо для вас ціни, і наступного року під час зарахування ви зможете заощадити кошти.
Починайте планувати свою освіту за кордоном вже сьогодні, щоб у 2026 році мати більше можливостей, як-от престижні університети, стипендії, вигідніші підготовчі програми тощо. А ще, у вас буде вдосталь часу ухвалити зважене рішення без зайвих хвилювань. То навіщо ж чекати, якщо можна діяти вже зараз?
Дізнавайтесь про освіту за кордоном українською мовою
Перейти на UA версію сайту?