Середня освіта

  Фільтр
 • Країни
 • Середня освіта
 • Вік
  від до
Скинути фільтри
 • Країни
 • Середня освіта
 • Вік
  від до

Середня освіта  Швейцарія

Освіта для дітей у Швейцарії

Що відомо про Швейцарію?

Швейцарія – це одна з країн Західної Європи. Офіційними в Швейцарії вважаються 4 мови: німецька, французька, італійська та ретороманська мови. Проживають в Швейцарії 8,5 млн осіб. Північний сусід Швейцарії – Німеччина, на заході ця країна межує з Францією, на півдні – з Італією, а на сході – з Ліхтенштейном та Австрією.

Швейцарію часто називають центром міжнародних відносин, адже центральні офіси світових організацій знаходяться саме в цій країні. Зокрема в Женеві знаходяться штаб-квартири Організації Об'єднаних Націй, Світової організації торгівлі, Міжнародної організації праці, Всесвітньої метеорологічної організації, Європейського мовного об'єднання. У Берні знаходиться офіс Всесвітнього поштового союзу, в Лозанні – Міжнародний олімпійський комітет.

За даними світових економічних рейтингів, Швейцарія входить в десятку найбільш конкурентоспроможних економік світу. Також ця країна є одним з найбільш важливих банківських і фінансових центрів світу, поступаючись тільки Нью-Йорку і Лондону.

Цей невеликий набір фактів робить Швейцарію цікавим варіантом для батьків, які бажають дати своїй дитині якісну освіту.

Крім того, Швейцарія відома як центр туризму в Європі. Розвинена туристична інфраструктура, наземне і повітряне транспортне сполучення з іншими країнами Європи, багата на неймовірної краси місця природа і вигідне розташування на карті Європи – все це робить Швейцарію країною, що є туристичним.

Щорічно 15% національного доходу країни приносить саме туристична діяльність.

Переваги навчання у Швейцарії

Ми живемо в час, коли стереотипна думка про те, що навчання за кордоном ця перевага для людей з великим достатком, перестала бути актуальною. Все тому, що люди стали дізнаватися більше про різні варіанти навчання за кордоном і про те, що насправді в деяких країнах навчання обійдеться в таку ж вартість, як і в Україні. Через це розвиваються різні напрями навчання, як в Європі, так і за її межами. Чому ж серед різних варіантів країн, де може здобути середню освіту українська дитина, вам варто звернути увагу на Швейцарію? Розповімо про це докладніше.

 1. Швейцарія – це країна з високим рівнем життя.

 2. Швейцарія – багатокультурна країна з 4 офіційними мовами. Це позитивно впливає на те, що місцеві заклади середньої та вищої освіти популярні серед іноземних студентів. Крім того, популярність Швейцарії серед іноземних студентів позитивно впливає на розвиток англомовних програм навчання, як в школах, так і в закладах вищої освіти. Навчання в такому суспільстві дозволить студенту вивчати відразу як мінімум 2 іноземних мови. Це в майбутньому допоможе студенту в побудові кар'єри.

 3. Швейцарія має хороше транспортне сполучення з іншими країнами Європи. Завдяки цьому студенти можуть вчитися в Швейцарії, і без проблем подорожувати Європою.

 4. Швейцарські коледжі та школи співпрацюють з іноземними колегами. Завдяки цьому студенти можуть відвідувати навчальні заклади Франції, Великобританії, Австрії та інших країн Європи. Наприклад, студенти можуть поїхати туди на семестр вчитися або навіть отримати подвійний диплом по закінченню навчання.

 5. Крім національних програм навчання, заклади середньої освіти Швейцарії пропонують можливість вчитися на міжнародних навчальних програмах. Завдяки цьому студенти шкіл не обмежуються у виборі майбутнього закладу вищої освіти і можуть продовжити навчання не тільки в Швейцарії, але і в будь-якій країні світу.

 6. Швейцарська освіта вважається однією з кращих в Європі.

 7. Сім швейцарських університетів присутні в списку 500 кращих університетів світу, з яких шість входять в топ 200, а ще три університети – в сотні кращих.

 8. Швейцарія всесвітньо відома своїми інноваціями. Завдяки високим освітнім стандартам своїх університетів Швейцарія є інноваційною та конкурентоспроможною країною. Швейцарські вчені користуються великою повагою у всьому світі. Представники бізнесу роблять великі інвестиції в дослідження, особливо в фармацевтичний, хімічний і машинобудівний сектори.

Особливості системи середньої освіти Швейцарії

Федеральний уряд Швейцарії регулює питання освіти на національному рівні, але 26 окремих кантонів ефективно управляють своїми власними державними системами освіти. У кожного з них є свій відділ освіти, структура освіти, шкільний календар, навчальна програма, і вони викладають різними мовами. Це може ускладнити переміщення дитини зі школи в одному кантоні в інший. Однак існує загальнонаціональна ініціатива, спрямована на гармонізацію деяких аспектів швейцарської освіти, наприклад, віку і тривалості обов'язкового навчання, хоча не всі кантони беруть участь у цій ініціативі. При виборі школи в Швейцарії варто це враховувати і погоджувати зі своїми майбутніми планами.

Дошкільна освіта в Швейцарії не є обов'язковою. Однак майже всі швейцарські діти відвідують дошкільні заклади не менш одного року. Всі діти в Швейцарії повинні бути зараховані в школу до 6 років. Навчання в початковій школі зазвичай триває до 11-12 років, точна тривалість залежить від кантону. Оскільки в Швейцарії чотири офіційні мови, заняття будуть проводитися офіційною мовою регіону.

Після того, як діти закінчили початкову школу, вони продовжують навчання в середній школі. В кінці середньої школи учні повинні скласти іспит Matura. Цей іспит необхідний для вступу до університету. Студенти, які навчаються за профорієнтаційною програмою, отримають професійний диплом після закінчення навчання.

Швейцарські середні школи розділені на молодшу і старшу середню школу. Діти, які відвідують молодшу середню школу, вивчають безліч тем. До них зазвичай належать регіональна мова, інша офіційна мова Швейцарії, іноземна мова (зазвичай англійська), мистецтво, музика, математика, географія, історія, наука, економіка і спорт. Ближче до закінчення молодшої середньої школи діти можуть вибрати, чи хочуть вони продовжити навчальний курс для підготовки до коледжу або воліли б отримати професійну підготовку. Діти, які відвідують старшу середню школу, вибирають свій напрямок навчання.

Види шкіл в Швейцарії

У Швейцарії виділяють 4 види шкіл:

 • Державні школи

 • Приватні школи

 • Двомовні школи

 • Міжнародні школи

Розповімо детальніше про кожен вид.

Державні школи

Навчання в державних школах Швейцарії вибирають іноземці, які планують залишитися в країні на тривалий термін. Незалежно від кантону державна освіта в Швейцарії відома своєю високою якістю і доступністю. Дітей, які навчаються в такій школі, розвозить безкоштовний шкільний транспорт, що зручно для багатьох батьків. Також під час навчання в такій школі дитині легше вивчити іноземну мову та інтегруватися в швейцарську культуру. Деякі державні школи Швейцарії щосереди працюють півдня чи взагалі вихідні. Також в державних школах у дітей є довга перерва на обід (2 години), коли діти можуть піти пообідати вдома або в їдальню, заздалегідь записавшись на участь в програмі харчування. Якщо школа не пропонує послуги позашкільного контролю, це може бути проблемою для працюючих батьків. Англійська мова викладається як друга або третя мова в більшості державних шкіл.

Міжнародні школи

Міжнародна школа може бути кращим варіантом для дітей старшого віку, які вже провчилися за іншою системою освіти в своїй країні або вчилися в міжнародній школі в іншій країні, оскільки вони можуть просто продовжити навчання за тією ж програмою в Швейцарії. Міжнародні школи вибирають студенти і батьки, які не планують залишатися в Швейцарії на тривалий термін. Також такі типи шкіл славляться своєю полікультурністю, адже в одній школі легко можуть навчатися представники понад 100 національностей. Тому якщо ви хочете робити акцент в освіті саме на глобальні перспективи, розвивати в дитині уміння мислити глобально, здатність комунікувати з представниками різних країн і народів, то варто звернути увагу на міжнародні школи.

Крім того, в деякі міжнародні школи не так й вже просто потрапити, адже вони пред'являють особливі вимоги для вступу.

Приватні школи

У Швейцарії існує багато приватних шкіл, але оскільки їх відвідують тільки близько 5% швейцарських дітей, більшість з них популярні серед іноземних учнів. Приватні школи відрізняються тим, які навчальні програми вони пропонують. Більшість приватних шкіл Швейцарії вважаються дуже престижними, що відповідає вартості навчання.

Приватні школи зазвичай мають менші класи (наприклад, співвідношення учень / вчитель 13: 1 або менше), кращі умови і пропонують навчання в більш багатокультурному середовищі, ніж державні школи. Приватні школи можуть бути денними і / або школами-пансіонатами. Як і державні школи, приватні школи підпорядковуються кантональному законодавству. Проте, приватні школи можуть запропонувати швейцарську навчальну програму (Matura / Maturité), іноземну національну навчальну програму (наприклад, американську чи британську програму) або International Baccalaureate.

Двомовні школи

За різними даними в Швейцарії живе до 30% іноземців. У зв'язку з цим наявність міжнародних двомовних іноземних шкіл особливо актуально. Вони знаходяться у великих міста і в передмісті. Школи такого типу пропонують можливість вчитися, як на національних, так і на міжнародних навчальних програмах:

 • Міжнародний загальний сертифікат про середню освіту (IGSE) і A-levels;

 • American High School Diploma;

 • International Baccalaureate diploma (IB);

 • French baccalauréat;

 • Швейцарська університетська кваліфікація Matura / Maturité.

Школи такого типу відрізняються за розміром: від декількох сотень студентів в одній школі до понад 4000 студентів в кількох кампусах. Останній варіант більше нагадує по відчуттях невеликий університет, ніж традиційну школу. Вчителі викладають в таких школах англійською, німецькою, французькою або будь-якою іншою мовою в залежності від школи. Наприклад, в Цюриху є міжнародна японська школа, навчальний процес в якій організований японською, німецькою та англійською мовами.

У двомовних школах заняття викладаються в рівній кількості двома різними мовами, наприклад: німецька / англійська; німецька / французька; італійська / німецька.

Умови вступу в школи в Швейцарії

Процедура реєстрації та терміни залежать від кантону. Як правило, початкові школи в Швейцарії приймають дітей у віці шести років. В кінці зими перед тим, як дитина піде в школу, вчителі зустрічаються з батьками, щоб дізнатися, чи готова дитина – з точки зору їх зрілості і розвитку – йти до школи. Остаточне рішення приймається головним викладачем або органом освіти. Терміни та процедура вступу до середніх навчальних закладів варіюються від кантону до кантону.В деякі школи необхідно подавати онлайн-заявку через сайт, а деякі співпрацюють зі спеціалізованою платформою, яка централізовано приймає всі заявки.

Крім того, заявка на стандартну програму навчання і на програму International Baccalaureate можуть відрізнятися. Для того щоб уникнути проблем при заповненні заявки, скористайтеся офіційними онлайн-ресурсами школи або анкетами, що надав вам офіційний консультант з питань освіти.

На що звернути увагу, обираючи школу в Швейцарії?

Різноманітність шкіл у Швейцарії вражає. Тому для того, щоб вибирати саме те, що буде відповідати вашим запитам і цілям, важливо оцінювати школи по кількох критеріях.

1. Якою мовою (мовами) ведеться навчання, і яку мову добре знає ваша дитина?

2. Які мови викладаються як обов'язкові або факультативні?

3. Що входить в навчальну програму? Попросіть у представників школи типовий розклад, щоб побачити співвідношення між академічними і неакадемічними заняттями.

4. Які іспити складають студенти? Ці іспити затверджені на міжнародному рівні?

5. Що включено у вартість за семестр / рік навчання?

6. Якщо мова йде про школу-пансіон, то які умови проживання пропонують для студентів?

Програма International Baccalaureate в швейцарських школах

Це унікальна міжнародна програма навчання для студентів 16-19 років, які планують здобувати вищу освіту. Унікальність цієї програми в тому, що вона не має географічних обмежень, адже в цій програмі беруть участь 140 країн світу. Ще один привід називати цю програму унікальною полягає в тому, що ця програма відрізняється своїм змістом. Мета програми не тільки дати академічні знання, а й розвивати у студентів м'які навички, покращити знання іноземної мови. Навчальний план передбачає вивчення 4 основних академічних блоків:

 • Точні науки

 • Природні науки

 • Гуманітарні науки

 • Мови

З кожною з цієї груп студент вибирає загалом 6 предметів для вивчення. З них 2-3 предмети студент вивчає детально. Ці предмети відповідають майбутньої спеціалізації студента.

Випускники цієї програми можуть вступити як до університетів Швейцарії, так і в будь-які інші заклади вищої освіти світу.

Програма Advanced Placement в школах Швейцарії

Це програма, що орієнтована на старшокласників, які планують здобувати вищу освіту в США або Канаді. Програма передбачає більш детальне вивчення предметів, які відповідають майбутній спеціалізації студента. Навчання за цією програмою починається з 10 класу. Крім того, кредити за деякі з курсів, які вивчають студенти під час навчання за програмою Advanced Placement, можуть їм зарахувати в коледжі або університеті.

IGCSE

IGCSE (Міжнародний загальний сертифікат про середню освіту) – програма навчання для студентів 14-16 років. Студенти вчаться за цією програмою в 9 і 10 класі, а в 11 і 12 класах продовжують навчання на програмі A-level або International Baccalaureate. Ця програма передбачає вивчення певної кількості курсів (від 5 до 14), які відповідають цілям і інтересам студента.

A-level

Це програма підготовки для студентів віком 16-18 років, яка затверджена британською системою освіти. Всього програма включає 45 курсів, з яких студенти обирають для вивчення до 5 курсів. Курси студент вибирає, орієнтуючись на свою майбутню спеціалізацію в університеті. По завершенню навчання на цій програмі студенти шкіл в Швейцарії можуть вступити на бакалаврську програму в Великобританії.

Програма Foundation Year в швейцарських школах

Деякі школи Швейцарії пропонують навчання на підготовчій програмі Foundation Year. Програма орієнтована на студентів від 12 років, які планують навчатися на програмі American High School або IGCSE і A Level. Ця програма багато уваги приділяє вивченню іноземних мов, зокрема, англійської мови. Ця програма також пропонує великий вибір курсів для вивчення, серед яких такі як математика, науки, гуманітарні науки, міжнародні перспективи і мистецтво.

American High School Diploma в швейцарських школах

Це програма орієнтована на студентів, які після випуску планують отримати вищу освіту в США, Канаді, Латинській Америці чи Швейцарії. У всіх цих регіонах приймають в коледжі і бізнес-школи випускників цієї програми. Кожна школа, яка пропонує навчання на такій програмі обов'язково має офіційну акредитацію, яка дозволяє їй готувати студентів за цією програмою. Так, наприклад, наша партнерська школа Surval School Montreux акредитована відповідно до Каліфорнійських стандартів AdvancEd. Ця програма особлива тим, що враховує вимоги коледжів і університетів до вступників. Це є вашою гарантією вступу до закладів вищої освіти.

Навчання на такій програмі в школі в Швейцарії багато батьків вибирають ще й тому, що боятбся відпустити дитину саму на інший кінець світу. Навчання в школі в Швейцарії – це вигідне рішення без втрат в якості освіти.

Літні програми в школах в Швейцарії

Такі програми орієнтовані на студентів 2 типів:

 • Студенти, які хочуть провести канікули весело і пізнавально, вивчаючи іноземну мову.

 • Студенти, які готуються до вступу в швейцарські навчальні заклади, і за допомогою такої програми адаптуються до життя і навчання в Швейцарії.

Залежно від тривалості літні програми діляться на 2 типу:

 • Стандартизована програма з фіксованою тривалістю самої програми (2-3 тижні).

 • Програма, тривалість якої регулюють батьки (від 2 до 6 тижнів).

Кожна стандартна програма передбачає наявність розважальної програми, як на території школи, так і за її межами у вигляді поїздок на екскурсії до місцевих культурно-історичних пам'яток або вилазок на природу. У такому випадку важливо уточнити, чи включено у вартість навчання всі витрати на розваги.

Крім того, часто школи пропонують можливість пройти річну програму з нахилом на розвиток конкретних умінь і навичок. Наприклад, це може бути річна програма «Школа підприємництва» або «Мови і мистецтво».

Проживання під час навчання в школах в Швейцарії

Найпопулярніший варіант проживання серед українців, які їдуть здобувати середню освіту в Швейцарії, це проживання в резиденції самої школи. Це популярний варіант серед студентів, які навчаються в школі-пансіоні. У такому варіанті студенти живуть в одномісних або двомісних кімнатах з особистою ванною кімнатою. Кімнати мебльовані і мають все необхідне для комфортного проживання та навчання.

Ще один популярний варіант – це проживання в місцевій родині. Такий варіант передбачає, що студент живе разом з місцевою сім'єю, знайомиться зі швейцарською культурою і покращує свої знання іноземної мови.

Дозвілля в школах Швейцарії

Школи в Швейцарії пропонують студентам брати участь в студентських об'єднаннях 3 типів:

 • Професійні клуби – це клуби, які об'єднують студентів спільної спеціалізації.

 • Клуби за інтересами – це клуби, в яких студентів об'єднують спільні інтереси в музиці, фільмах, акторській майстерності або будь-яких інших сферах.

 • Органи студентського самоврядування – це такі об'єднання як студентські ради, редакції студентських газет, які допомагають в організації заходів в школі, взаємодіють з адміністрацією навчального закладу і представляють інтереси студентів в комунікації з адміністрацією.

Спортивні заняття в школах Швейцарії

Варіанти спортивних активностей, які пропонує кожна школа в Швейцарії, залежать від розвитку інфраструктури школи. Тому якщо вам важливий конкретний вид спорту, уточніть це заздалегідь.

Школи в Швейцарії пропонують великий вибір зимових видів спорту, що обумовлено територіальним розташуванням шкіл. Вони часто перебувають неподалік від відомих курортів.

Деякі школи використовують сезонний підхід у створенні навчального плану спортивних занять.

Вартість навчання в школі в Швейцарії

На вартість навчання впливає місцезнаходження школи, включено витрати на розваги, проживання, харчування, підручники та інші потреби.

Навчання в школах Швейцарії не вважається дешевим і знаходиться приблизно в тому ж діапазоні цін, що і в США. За рік навчання в школі-пансіоні доведеться заплатити до 85 тисяч швейцарських франків. Навчання в денній школі в Швейцарії обійдеться іноземному студентові від 42 до 48 тисяч швейцарських франків.

Популярні заклади середньої освіти в Швейцарії серед українців

Ecole Nouvelle de la Suisse Romande – приватна школа загального навчання хлопчиків і дівчаток в Лозанні. Школа була заснована в 1906 році і до сьогоднішнього дня сюди їдуть студенти з різних країн світу здобувати якісну середню освіту. Ecole Nouvelle de la Suisse Romande працює як денна школа і як школа-пансіон для дітей від 12 років. Студенти проживають в одномісних і двомісних кімнатах.

Saint Charles College – це приватна школа-пансіон, яка знаходиться в місті Поррантрюі. Ця школа пропонує програми навчання французькою та англійською мовами, що унікально для цього регіону. Школа працює з 1897 року. Навчальні корпуси модернізовані під запити сучасного рівня освіти. Навчальні класи технічно оснащені, а також навчання проходить в невеликих групах, завдяки чому викладач фізично може працювати індивідуально з кожним студентом. В Saint Charles College для старшокласників доступні на вибір програми International Baccalaureate і програма професійної підготовки. Живуть студенти в одномісних кімнатах.

Surval School Montreux – це міжнародна школа-пансіон для дівчаток в місті Монтре. Школа була заснована в 1961 році. Студентки живуть в двомісних і тримісних кімнатах з неймовірними краєвидами на гори і озеро. Навчальна програма школи передбачає велику кількість позакласних активностей, які спрямовані на різнобічний розвиток студенток. Крім стандартних, національних і міжнародних програм навчання, в цій школі також пропонують навчання на підготовчій програмі до вступу для студенток 17-19 років. Тривалість навчання на такій програмі від 6 місяців до 2 років.

TASIS The American School Switzerland – це американська школа в швейцарському містечку Монтаньола, яка була заснована в 1956 році. Ця школа працює як денна школа і як школа-пансіон. Ця школа особлива тим, що вона є найстарішою американською школою в Європі. Студенти TASIS, крім стандартних програм, вчаться на програмах International Baccalaureate і Advanced Placement. У цій школі навчаються представники 60 країн світу.

Перспективи після закінчення школи в Швейцарії

Батьки вибирають школи в Швейцарії тому, що після випуску студенти не обмежені у своєму виборі тільки швейцарськими закладами вищої освіти. Різноманітність програм навчання в старшій школі дозволяє студентам після навчання в швейцарській школі продовжити навчання в будь-якій країні Європи, США або в Канаді.

Крім того, якщо студенти бачать своє майбутнє в сфері готельно-ресторанного бізнесу та індустрії гостинності, то Швейцарія це ідеальний варіант для них. Швейцарські коледжі та університети відомі на весь світ своїм винятковим рівнем підготовки фахівців даних сфер. Ще під час навчання студенти зможуть отримати практичний досвід і закласти міцний фундамент своєї майбутньої професії. Також багато закладів вищої освіти Швейцарії співпрацюють зі світовими лідерами індустрії гостинності. Завдяки цьому студенти проходять стажування в цих компаніях, в тому числі і за межами Швейцарії. Багатьом студентам після закінчення навчання вдається влаштуватися на постійну роботу в ці компанії, вже маючи певний досвід роботи і знання.

Безкоштовна консультація

Якщо вас цікавить навчання в школі в Швейцарії або у вас ще залишилися питання з приводу здобуття середньої освіти в Швейцарії для українців, звертайтеся в Mudra. Ми займаємося не тільки пошуком програм навчання і навчальних закладів, але також допомагаємо студентам в оформленні документів, розв’язання питань з житлом, першою пробною поїздкою, купівлею авіаквитків. Використовуючи свій досвід і знання в сфері освіти, ми допоможемо вам вибрати саме те, що відповідає вашим цілям і можливостям.

Крім того, залишаючи заявку на сайті або зателефонувавши за телефоном (044) 499 115 0, ви отримуєте безкоштовну консультацію менеджера.

Безкоштовна консультація