Коли мова йде про вибір школи або університету для навчання за кордоном, і діти, і батьки звертають увагу в першу чергу на престижність, вартість навчання та особливості навчальних програм. Однак не менш важливо думати і про ще один аспект – культурні розбіжності. Чому це важливо враховувати і як варто підійти до вивчення цього питання, Mudra розповість у цьому матеріалі.
Зазвичай ми не надаємо великого значення тому, що ми сприймаємо як норму нашого повсякденного життя. І це нормально. Але коли людина їде навчатися в іншу країну вона зустрічається з тим, що все не так, як вона звикла. Тоді рівень дискомфорту, з яким вона зустрічається, залежить від рівня гнучкості її психіки. Когось неприємно вразить незвичне до неї звертання, а хтось обуриться графіком відімкнення електропостачання у гуртожитку.
Тому треба бути готовим до того, що все нове викликає у нас певну реакцію і ця реакція не завжди позитивна. На сприйняття подібних ситуацій впливають особисті риси людини, її вміння критично мислити, аналізувати і в разі наявності проблеми відкрито про це говорити, а не закриватися в собі.
Культурні розбіжності варто брати до уваги, бо вони дуже виражаються у побуті та повсякденному спілкуванні. Звичайно ж, якщо порівнювати країни, які представляють Західну і Східні цивілізації, то студенти, які поїдуть до тієї ж Канади, побачать менше відмінностей, ніж студенти, які поїдуть на навчання у Китай. Але відмінності будуть в обох країнах.
Про які конкретні прояви культурних розбіжностей у побуті йде мова? Наприклад, якщо в США, Європі та Канаді прийнято, що студенти живуть в одномісних номерах, рідше – у двомісних, то у Китаї в 1 кімнаті гуртожитку можуть жити 4-5 студентів і це нормально для них. Також у китайських університетах зазвичай є окремі гуртожитки чи поверхи для дівчат та хлопців і їм не дозволяється ходити одне до одного в кімнати незалежно від їхнього віку. У Канаді чи США вас не зрозуміють і, можливо, навіть присоромлять, якщо ви проявите свою нетолерантність до гомосексуальних пар. Також можуть бути розбіжності у харчуванні. Особливо це актуально для студентів, які живуть у місцевій сім’ї.
Такі відмінності український студент часто сприймає як наступ на свободи чи порушення своїх прав, хоча у цій країні, куди він поїхав навчатися, це є культурною нормою. Якщо це не врахувати заздалегідь, то це може стати підґрунтям для конфліктної ситуації.
Водночас для більшості українців характерні риси, які навпаки заважають відстоювати власні права тоді, коли це навпаки необхідно. У нас, наприклад, не заведено жалітися, якщо тобі щось не до вподоби і хтось порушує твої права. Наше суспільство автоматично вішає ярлики «о, стукач». У Китаї, США, Канаді та багатьох країнах Європи навпаки змалечку вчать, що це нормально говорити про це прямо. Тому, працюючи зі студентами, консультанти Mudra з одного боку знімають з них рожеві окуляри, наголошуючи на тому, до яких культурних розбіжностей слід бути готовими, а з іншого боку нагадують, що вони платять гроші за певну послугу і якщо хтось чи щось заважатиме отримати бажану послугу, то вони мають заявити про проблему в адміністрацію освітнього закладу чи гуртожитку.
Освітній консультант розповідає про країну, де планує навчатися студент, все, що знає. Але водночас важливо, аби і сам студент цікавився специфікою того чи іншого регіону.
Таким чином, ми наголошуємо, що важливою запорукою успішного навчання за кордоном є не лише якість програм і перспективність професії, а й ті культурні розбіжності, з якими зіштовхується студент. Кожен має зважати на це і самостійно для себе встановлювати, чи готовий він до такого порушення власного уявлення про «норму». А якщо ви хочете дізнатися про особливості навчання і проживання в конкретній країні, не втрачайте нагоду отримати безкоштовну консультацію за номером (098) 115 115 0, (095) 115 115 0 або (063) 115 115 0.
Дізнавайтесь про освіту за кордоном українською мовою
Перейти на UA версію сайту?