Навчання в Нідерландах: різниця між university of applied sciences та research university


							альт Корисно знати: Вища освіта

Щороку на навчання в Нідерландах приїздять близько 100 тисяч студентів зі 160 країн світу. Ця країна приваблює міжнародних студентів через низку причин:

 1. Великий асортимент англомовних програм (понад 2000 програм).
 2. 95 % місцевих вільно розмовляють англійською.
 3. Доступна та якісна вища освіта англійською мовою в Європі.
 4. Вигідні умови для працевлаштування міжнародних студентів після завершення навчання.
 5. Це одна з найбезпечніших країн світу (№21 у Global Peace index, 2022).

Заклади вищої освіти в Нідерландах

Українці, яких цікавить навчання в Нідерландах, обирають поміж закладів 2 типів – університетів прикладних наук (university of applied sciences) та дослідницьких університетів (research university). Всього в Нідерландах є 14 дослідницьких університетів та 36 університетів прикладних наук. Чим відрізняються програми для навчання в університетах прикладних наук та дослідницьких університетах? Розповімо про це детальніше.

Фокус програм

Дослідницькі університети пропонують навчання на програмах, які орієнтовані на академічні дослідження та конкретні предмети. Університети прикладних наук більш практичні та орієнтовані на професію.

Рівень підготовки для вступу

Для вступу в дослідницький університет, вам необхідно підтвердити, що ви маєте 12 академічних років навчання. Саме тому найчастіше студенти з України вступають в такі університети в Нідерландах через підготовчу програму. Зокрема зазвичай при таких університетах є спеціальні коледжі, де міжнародні студенти проходять навчання на підготовчих програмах. У навчальних планах цих програм акцент робиться як на покращенні вашої академічної англійської, так і на окремих дисциплінах, які відповідають майбутній спеціалізації в університеті.

Для вступу в університети прикладних наук достатньо 11 академічних років навчання та відповідати іншими критеріям вступу.

Тривалість навчання

Тривалість навчання на бакалаврській програмі в університеті прикладних наук – 4 роки (240 кредитів), в дослідницькому університеті – 3 роки (180 кредитів). Тривалість навчання на магістратурі в університеті прикладних наук – 1-4 роки (в залежності від спеціальності), в дослідницькому університеті – 1-3 роки (в залежності від спеціальності).

Стиль викладання

Якщо ви студент дослідницького університету в Нідерландах, то:

 • Ви будете вивчати свою спеціальність з точки зору питань «чому». Навчання фокусується на тому, щоб ставити запитання та вчитися, як це робити.
 • Ви навчитеся досліджувати проблеми, вивчати теми з абстрактної точки зору, застосовуючи аналітичні навички.
 • Ви навчитеся представляти переконливі усні та письмові аргументи та розмірковувати над результатами свого академічного дослідження.
 • Вам доведеться багато працювати самостійно. Що це означає на практиці? У вас може бути кілька годин занять в університеті протягом тижня, але поза стінами лекційної зали вам доведеться читати багато академічних текстів англійською мовою для того, щоб готуватися до семінарів та лекцій.
 • У вас буде більше «умовної» свободи, бо ваші професори й науковий керівник будуть мало вас контролювати.
 • У вас буде коротке обов’язкове стажування або ж ваше стажування взагалі не буде обов’язковим.

Якщо ви студент університету прикладних наук в Нідерландах, то:

 • Ви зосередитесь на вивченні своєї спеціальності з точки зору питань «як». Ваше навчання буде фокусуватися на відповідях на конкретні питання.
 • Ви дізнаєтесь, як розв’язувати конкретні проблеми.
 • Ваш навчальний план буде зосереджений на тому, щоб навчити вас конкретним та практичним професійним навичкам, які вам доведеться застосовувати на практиці, щоб готуючись конкретної професії.
 • Зазвичай у вас буде багато взаємодії з викладачами й, як правило, ви будете витрачати більше часу на вивчення кожної теми, якщо порівнювати з дослідницьким університетом.
 • У вас буде безліч групових завдань спільно з вашими однокурсниками.
 • З вами постійно на зв’язку будуть ваші академічні консультанти.
 • Важливою складовою вашої навчальної програми буде обов’язкове стажування. В залежності від спеціальності їх може бути навіть кілька протягом 4 років навчання в Нідерландах.

Кар’єрні перспективи та подальше навчання в Нідерландах

Обидва типи закладів видають дипломи, які визнають роботодавці. Крім того, буде неправильним вважати, що лише диплом (факт його наявності) впливає на ваш успіх в пошуках роботи. Насправді вас як кандидата будуть розглядати, вивчаючи всю інформацію про ваш досвід, навички, вміння та наявні рекомендації. І вже все це в комплексі буде впливати на рішення прийняти вас на роботу чи ні.

Але під час вибору університету важливо розуміти, яку кар’єру ви плануєте і що для вас в пріоритеті.

Випускники дослідницьких університетів мають попит у професіях, де важливий академічний стиль мислення (дослідження, політологія, менеджмент). Натомість студенти університетів прикладних наук можуть похизуватися практичними вміннями й досвідом, які будуть важливі для певного типу роботодавців.

Якщо ви плануєте подальше навчання в Нідерландах після бакалаврату, то зі ступенем бакалавра з університету прикладних наук ви можете напряму вступити лише на магістратуру в університет прикладних наук. Вступ на магістратуру в дослідницький університет буде можливий для вас лише через підготовчу програму Pre-Masters. Її тривалість – від 6 до 12 місяців.

То який університет в Нідерландах кращий?

Ні дослідницький університет, ні університет прикладних наук не є кращим чи гіршим. Вони просто різні. Кожен з них відрізняється підходами до навчального процесу і кожен з них може бути найкращим варіантом для конкретного студента. Для цього потрібно вміло підійти до питання вибору університету, враховуючи свої кар’єрні плани, бюджет, рівень підготовки тощо.

Крім того, обидва типи закладів дають студентам найдорожче – можливості. І задача кожного міжнародного студента уміло та ефективно використати їх на свою користь.

Безкоштовна консультація про навчання в Нідерландах

Якщо ви хочете дізнатися більше про умови навчання в Нідерландах для українців, звертайтеся в Mudra, щоб отримати безкоштовну консультацію про шляхи до навчання за кордоном:

 • телефонуйте (098) 115 115 0, (095) 115 115 0 або (063) 115 115 0;
 • залишайте запит на mudra.ua;
 • пишіть у Telegram, Viber чи WhatsApp (095) 686 30 55.
Підписатися на новини
Безкоштовна консультація