Система вищої освіти в Чехії


							альт Корисно знати: Вища освіта

Центральним державним органом у сфері освіти в Чехії є Міністерство освіти, молоді та спорту. Основна мова навчання у закладах вищої освіти Чехії – чеська. Зі збільшенням популярності Чехії на міжнародному рівні серед іноземних студентів в чеських університетах збільшується кількість англомовних програм навчання.

Навчальний рік в Чехії поділяється на 2 семестри. Зимовий семестр починається в середині вересня і триває до середини грудня. Екзамени починаються в січні і тривають до середини лютого. Весняний семестр починається в середині лютого і триває до середини травня. Екзаменаційний період стартує в середині травня і триває до кінця червня.

Як і в iнших країнах Європи, в Чехії система вищої освіти поділяється на 3 рівні:

  • Бакалаврат
  • Магістратура
  • Докторантура

Тривалість навчання на бакалаврських програмах в Чехії – 3-4 роки в залежності від спеціалізації. Це найнижчий академічний рівень.

Тривалість навчання в Чехії на магістратурі – 1-3 роки в залежності від предметної області. Деякі навчальні програми, крім стандартного захисту наукової роботи, передбачають складання додаткових іспитів. Зокрема мова йде про магістерські програми зі спеціалізацією в медицині, ветеринарії чи гігієні. Також з кожним роком все більшої популярності набувають в Чехії програми MBA зі спеціалізацією в бухгалтерському обліку, фінансах, маркетингу, людських ресурсах, операційній діяльності та статистиці. Більшість з цих програм англомовні. Завдяки розвиненим партнерським зв’язкам з європейськими бізнес-школами чеські заклади вищої освіти можуть запропонувати іноземним студентам якісну бізнес-освіту за доступною ціною з можливістю попрацювати пліч-о-пліч з найкращими європейськими спеціалістами.

Випускники магістратури можуть продовжити навчання на докторантурі. Тривалість навчання на цій програмі – 3 роки. Це найвищий академічний ступінь.

Причини здобувати вищу освіту в Чехії

1. Вікові традиції якісної вищої освіти

Чехія відома віковічною історією вищої освіти та численними науковими дослідженнями, зокрема в інженерії та медицині. Перший університет у Чехії був заснований у 1348 році. Мова йде про Карлів університет, який є одним із найстаріших закладів вищої освіти не лише в Європі, а й світі загалом. Крім того, чеська система освіти входить до ТОП 20 найкращих у світі.

2. Різноманіття навчальних програм

Чеські університети пропонують місцевим та іноземним студентам велике різноманіття академічних та неакадемічних програм різного рівня, що мають належну акредитацію та доступні за ціною.

3. Перспективи для іноземних студентів

Щорічно у Чехії здобувають вищу освіту до 50 тис. іноземних студентів і з кожним роком це число лише збільшується. На тлі росту попиту на вищу освіту в Чехії від іноземців, також збільшується і кількість англомовних програм навчання. Крім того, чеські університети дбають, аби іноземні та місцеві студенти мали змогу отримати відмінний досвід не лише в Чехії, а й в інших країнах Європейського Союзу. Для цього міжнародні відділи університетів активно працюють над розширенням партнерських зв’язків з іншими європейськими університетами та бізнесом. Це дарує студентом великий вибір програм стажування, програм навчання за обміном та шанси попрацювати пліч-о-пліч з провідними європейськими фахівцями.

4. Зручне та комфортне розташування

Навчаючись в Чехії, ви можете бути впевнені в своїй безпеці, адже ця країна входить до ТОП 10 найбезпечніших країн світу за версією щорічного рейтингу Global Peace Index. Крім того, навчаючись і проживаючи в Чехії, ви маєте безліч можливостей подорожувати як територією Чехії, так і за її межами по інших країнах Європи.

5. Цікавий культурний досвід

Чехія – це країна, яка має багату та насичену історію, що втілилася в десятках пам’яток культури, в різноманітності населення та особливостях побуту цієї країни. Саме тому навчання в Чехії дозволить вам розширити ваш кругозір, дізнатися більше про інші культури та їхні традиції.

6. Доступна вартість проживання

Крім вартості навчання важливо також враховувати, скільки студентам доведеться витрачати на проживання та регулярні побутові потреби. Чехія має свої переваги і в цьому пункті, адже ціна на житло, харчування та проїзд в цій країні в рази менша, ніж в країнах Західної Європи.

Вступ в університет в Чехії

Спершу потрібно обрати навчальну програму, яка вам цікава. Як вже зазначалось, програма може бути з чеською або англійською мовою навчання. Англомовні програми навчання в Чехії значно дешевші, ніж в країнах Західної Європи. Крім того, ви можете також податися на отримання стипендії. Вона частково або навіть повністю компенсує витрати на оплату навчання.

Після того, як ви визначились з університетом і навчальною програмою, слід вивчити ретельно умови вступу в університеті та ознайомитися з переліком необхідних документів. Перелік документів та правила можуть відрізнятися в різних університетах та на різних академічних рівнях, тому заздалегідь зважайте на це.

Абітурієнт має мати належний освітній рівень: ті, хто вступає на бакалаврат, мають мати диплом про середню освіту; майбутні студенти магістратури мають мати диплом бакалавра, а майбутні студенти програм докторантури – диплом магістра. Додатково приймальна комісія може попросити студента надати мотиваційний лист, рекомендації (від професорів чи роботодавців), портфоліо та сертифікат, що підтверджує рівень знання англійської мови.

Хоча правила вступу кожен університет визначає самостійно, однак дедлайн зазвичай припадає на період від лютого до квітня. Заявку для навчання в Чехії студенти подають напряму в університети через їхні офіційні сайти, а потім додатково надсилають поштою документи.

Після отримання листа з підтвердженням про вступ необхідно отримати візу. Краще починати процедуру подачі документів на візу якомога раніше, адже вся процедура може затягнутися до 60 днів.

Вартість навчання в Чехії

Вартість навчання в Чехії для іноземних студентів залежить від кількох факторів:

  • Рівень академічної програми та її тривалість
  • Мова навчання
  • Тип університету (державний чи приватний)

Так, наприклад, навчання на докторських програмах зазвичай найдорожче, однак тривалість навчання на бакалавраті довша, тому і заплатити доведеться більше. Навчання в приватних університетах дорожче, ніж в державних, але водночас дешевше, ніж в приватних університетах Західної Європи. Що стосується мови навчання, то в цьому питанні все стандартно як і в інших неангломовних країнах: навчання на англомовних програмах дорожче, ніж на програмах з чеською мовою навчання. Крім того, якщо ви знаєте чеську, ви можете претендувати на безкоштовне навчання. Детальніше про це розповімо нижче.

Середня вартість 1 року навчання на бакалавраті в Чехії – від 2000 до 6000 євро. За 1 рік навчання на магістратурі в Чехії доведеться заплатити в середньому від 3500 до 6000 євро в залежності від спеціалізації.

Безкоштовна освіта у Чехії для іноземних студентів

Одна із причин, чому з кожним роком все більше іноземних студентів обирають Чехію – це можливість навчатися безкоштовно. Зокрема мова йде про те, що іноземні студенти на однакових правах беруть участь у вступних конкурсах на державні місця. Мова йде про конкурс виключно на програми, навчання на яких ведеться чеською мовою. Говорячи «безкоштовно», мається на увазі, що студент не платить за навчання, але має мати кошти на оплату житла, харчування, навчальних матеріалів, побутових витрат.

Але для того щоб поборотися за право здобувати вищу освіту в Чехії безкоштовно, необхідно добре підготуватися до іспиту, що визначає рівень знання мови. Лише мовних курсів у рідному місті часто недостатньо, тому студенти за рік до вступу, їдуть до Чехії на спеціальні мовні курси для іноземних абітурієнтів. Вони зазвичай організовуються при великих університетах Чехії. Перевага таких курсів над стандартними мовними курсами, що пропонують мовні школи, в тому, що в їхній навчальній програмі акцент робиться саме на спеціалізацію студента, а також діти мають змогу отримати консультацію та пораду від представників різних університетів.

Стипендії для навчання в Чехії

Гранти – це ще один спосіб здобути вищу освіту в Чехії безкоштовно або ж принаймні за більш доступною ціною. Вони поділяються на кілька типів:

  • Державні
  • Приватні
  • Університетські

Більшість державних стипендіальних програм орієнтовані на фінансування навчання на магістерських та докторських програмах як чеською, так і англійською мовами. Особливу увагу надають обдарованим талановитим студентам з країн, що розвиваються.

International Visegrad Fund – це міжнародна організація, що була заснована представниками урядів Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини. Організація фінансує низку програм стажування та грантів для іноземних студентів магістратури та докторантури. Перелік країн, громадяни яких можуть подаватися на цю програму, обмежуються 13 країнами, серед яких є і Україна.

South Moravian Centre for International Mobility – це громадська організація, що спеціалізується на підтримці талановитої молоді, яка займається науковими дослідженнями та хоче здобувати вищу освіту в Брно. Мова йде про програми магістратури та докторантури. Перевага надається технічним та природничим спеціальностям. Програма орієнтована виключно на студентів з країн, що не входять до ЄС.

Також відомі своїми стипендіальними програмами для іноземних студентів Masaryk University та Charles University.

Допомога при вступі в Чехії

Якщо вас зацікавила можливість здобути якісну європейську вищу освіту в одному із чеських університетів, не баріться та звертайтеся за професійною допомогою в Mudra. Ми допоможемо вам скласти ефективний навчальний план на наступні кілька років, який допоможе і у вивченні чеської мови, і у виборі навчальної програми та університету. Вища освіта в Чехії – це ваш шанс закласти першу цеглинку у фундаменті вашої міжнародної кар’єри. Безкоштовну консультацію можна отримати, залишивши заявку на сайті або зателефонувати нам за тел. (044) 499 115 0.

Підписатися на новини
Безкоштовна консультація