Associate degree – що це таке?


							альт Корисно знати: Вища освіта

Після завершення навчання в школі більшість українських студентів одразу вступають в університет на бакалаврську програму. Також в останні роки набуває популярності тенденція брати gap year – рік відпочинку та роботи перед продовженням навчання. Але існує ще один варіант для випускника школи – продовжити навчання за асоціативною програмою.

Асоціативна програма (Associate degree) – це академічна програма з тривалістю навчання 2 роки, випускники якої здобувають ступінь асоціата. Головна мета програм цього типу у тому, щоб дати студентам реальні професійні знання і розуміння обраної спеціалізації.

Географія поширення

Цей тип академічних програм найбільш поширений в США. Здобувати ступінь асоціата можливо в громадських, технічних чи молодших коледжах. Також ця програма поширена в деяких навчальних закладах Канади, Австралії, Данії та Туреччини. Віддалено ця програма має схожі риси з британськими Foundation Degrees та українськими програмами підготовки молодших спеціалістів.

Типи програм

Associate degree зацікавить студентів 2 типів:

 • студентів, які хочуть здобути ступінь асоціата як офіційний кваліфікаційний рівень, що дасть змогу працювати за обраним фахом;
 • студентів, які бачать ступінь асоціата як одну зі сходинок чи підготовчий етап на шляху до здобуття ступеня бакалавра.

Асоціативні програми бувають 4 типів:

 • Associate of Arts (AA) – ступінь асоціата мистецтв
 • Associate of Science (AS) – ступінь асоціата науки
 • Associate of Applied Arts (AAA) – ступінь асоціата прикладних мистецтв
 • Associate of Applied Science (AAS) – ступінь прикладних наук

Ці програми також можна поділити на 2 типи. Перші 2 типи програм (AA та AS) орієнтовані на студентів, які планують в майбутньому здобути ступінь бакалавра. Програми AAA та AAS підійдуть студентам, які хочуть отримати більш практичні знання, пройти практику та розвинути професійні навички, які дозволять їм одразу по завершенню навчання почати працювати за фахом.

Вимоги для вступу

Одна із переваг асоціативних програм у тому, що вони мають не такі високі вимоги до абітурієнтів як, наприклад, бакалаврські програми. Зокрема для вступу на асоціативну програму студенту необхідно наступне:

 • Диплом про повну середню освіту
 • Середній бал за системою GPA – 2.0-2.5
 • Підтвердження рівня англійської: TOEFL iBT (60 – 70), IELTS Academic (5.5 – 6.5), або PTE Academic (50)
 • Додаток з повним переліком оцінок (завірений переклад)
 • Оплачений реєстраційний внесок

Для програм деяких спеціалізацій також інколи необхідно надати інші документи (есе, результати SAT, ACT чи CLT).

Вартість навчання

Вартість 1 року навчання за асоціативною програмою залежить від країни навчання та обраного коледжу. Однак можна впевнено заявити, що вартість навчання за цією академічною програмою нижча, ніж за програмами бакалаврату. В середньому вартість навчання коливається в діапазоні від 2400 євро до 20000 євро за рік. Вартість навчання за деякими асоціативними програмами в США може сягати 30000 євро на рік.

Ступені асоціата і бакалавра: відмінності

 1. Хоча обидві програми належать до початкового ступеня вищої освіти (Undergraduate education), але навчатися за програмою вищого рівня (магістерською) можуть лише випускники бакалаврату.
 2. Тривалість навчання за асоціативною програмою – 2 роки, бакалаврською в США – 4 роки, бакалаврською в багатьох країнах Європи – 3 роки.
 3. Підготовка фахівців за ступенем асоціата дешевша.
 4. Асоціативні програми доступніші для вступу завдяки не таким високим вимогам до абітурієнтів.
 5. Для здобуття ступеня асоціата необхідно вивчити курси на суму 60 кредитів, ступеня бакалавра – 120 кредитів. В залежності від виду вашої асоціативної програми, ви можете в майбутньому скористатися трансфером на бакалаврську програму, економлячи і час, і гроші.

Обирати навчання за асоціативною програмою чи ні – рішення за вами, адже все залежить від ваших кар’єрних планів. Що точно можна сказати, то це те, що ця академічна програма дає більше гнучкості для студентів, особливо для іноземців. Якщо вас зацікавила можливість здобути ступінь асоціата або ви хочете дізнатися більше, скористайтеся нагодою отримати персональну безкоштовну консультацію. Для цього залишайте заявку на сайті або телефонуйте (044) 499 115 0.

Підписатися на новини
Безкоштовна консультація