Освіта в Канаді вважається якісною та престижною. В рейтингу найкращих систем вищої освіти світу QS Канада займає 5 місце. Навчаючись в цій країні, студенти мають безліч чудових можливостей здобути практичний досвід роботи в канадських компаніях. Це підвищує їхні шанси на успішне працевлаштування в будь-якій країні після випуску. University of Toronto, University of Waterloo, University of Alberta та McMaster University входять в ТОП 50 університетів за рівнем працевлаштування випускників. Все завдяки потужній роботі центрів працевлаштування при університетах.
Основні заклади вищої освіти в Канаді – це коледжі та університети. Канадські коледжі орієнтовані більше на підготовку готових фахівців для ринку праці. Вони пропонують великий асортимент програм такого типу: сертифікатні, дипломні, дипломні з відзнакою та асоціативні. В зв’язку з цим у Канаді значну увагу приділяють співпраці коледжів з місцевим бізнесом. Ця співпраця не обмежується лише типовими стажуваннями. Фахівці з місцевих компаній часто проводять практичні заняття для студентів. Консультанти коледжів регулярно займаються дослідною роботою, аналізують місцевий ринок праці, проводять анкетування, аби дізнатися, потреба в яких фахівцях існує і які компетенції вони мають мати.
Університети Канади більше зосереджені на підготовці студентів за бакалаврськими, магістерськими та PhD програмами. На відміну від сусідніх Штатів, у Канаді діє принцип незмінності обраної на 1 курсі спеціальності бакалаврату. Заклади вищої освіти цього типу підпорядковуються керівництву провінцій. Відповідно мова навчання, тривалість, вимоги до вступу – все це напряму залежить від регіону навчання. Наприклад, в провінції Квебек до університету можливо вступити лише після навчання в доуніверситетському коледжі CEGEP. Через автономність університетів комплект документів при вступі та правила вступу можуть відрізнятися. Це слід брати до уваги.
Якщо ви їдете здобувати вищу освіту в Канаді з перспективою знайти в цій країні роботу і залишитися там жити, вам слід проаналізувати місцевий ринок праці. Зокрема слід взяти до уваги, на яких фахівців є попит на ринку праці Канади і в тому регіоні (провінції), де ви збираєтесь жити та працювати. Наразі в Канаді є попит на фахівців таких спеціальностей: інженерія, медицина, охорона здоров’я та біотехнології.
Це навчальна програма тривалістю 1 рік. Студенти навчаються на таких програмах в коледжах. Сертифікатні програми зосереджують свою увагу на тому, аби дати студентам необхідну теоретичну базу знань та розвинути практичні навички. По завершенню навчання студенти мають можливість обирати – продовжити навчання на програмі вищого рівня або почати працювати.
Це навчальна програма тривалістю від 1 до 2 років. Вона дає більш поглиблену підготовку, ніж сертифікатна програма.
Це навчальна програма тривалістю від 2 до 3 років. Її головна відмінність від стандартної дипломної програми в тому, що студенти глибше вивчають теоретичну базу і більше часу приділяють стажуванню на виробництві.
Це програма, випускники якої здобувають найнижчий академічний рівень – ступінь асоціата. Тривалість навчання за цією програмою – 2 роки. По завершенню навчання студент може почати працювати або продовжити навчання в університеті на бакалавраті. Ті, хто продовжить навчання на бакалаврській програмі, навчатимуться за скороченою програмою тривалістю 2 роки. Випускники програми здобувають один із наступних ступенів:
Зазвичай навчання за асоціативною програмою обирають студенти, які ще не визначилися остаточно зі спеціалізацією бакалаврату або ті, хто хоче трохи зекономити.
Це академічна програма тривалістю 4 роки з повною зайнятістю. Навчання за цією програмою стартує у вересні і триває до травня. Бакалаврат, незалежно від типу спеціалізації, передбачає 1-2 місяці обов’язкового стажування в компанії.
Це навчальна програма тривалістю 1-3 роки в залежності від спеціалізації і типу програми магістратури. Програми навчального типу (taught) зазвичай мають меншу тривалість – 1-1,5 роки, а дослідні програми (research) – 1,5-3 роки.
Навчання за цими програмами триває від 1 до 2 років. Вони дозволяють фахівцям з дипломом бакалавра підвищити свою кваліфікацію або поглибити знання в конкретній спеціалізації. На відміну від магістерських програм цей тип програм не передбачає здобуття вищого академічного ступеня.
Це програма, що передбачає здобуття найвищого академічного ступеня. Тривалість навчання за цією програмою залежить від спеціалізації та специфіки дослідження – від 4 до 7 років. Протягом першого року навчання на цій програмі студенти зосереджують свою увагу вивченні технік та методологій досліджень, вмінні працювати з різними типами джерел та презентацій.
Вартість навчання в Канаді залежить від кількох факторів:
Навчання для іноземних студентів обходиться в Канаді трохи дорожче, ніж для місцевих. Однак навіть за таких умов ціна за рік навчання в Канаді нижче, ніж в США. Гуманітарні спеціалізації зазвичай, дешевші – в середньому за бакалаврат доведеться заплатити 5500 $. Тим, хто планує здобути диплом бакалавра, спеціалізуючись в інженерії чи медицині, доведеться заплатити до 16500 $ за рік. Навчання на бакалаврських програмах зі спеціалізацією в бізнесі та менеджменті доведеться заплатити в середньому 5200 $. За навчання на магістерській програмі в середньому доведеться заплатити 13500 $.
Що стосується вартості проживання, все залежить від населеного пункту, де ви будете навчатися. В середньому за проживання, харчування, навчальні матеріали, телефонний зв'язок та медичне страхування ви заплатите 16500 $. Найдорожче проживання в Торонто та Ванкувері. В менших містах проживання трохи дешевше.
Є 2 основні типи житла, що популярні серед іноземних студентів в Канаді:
Крім того, інколи студенти обирають третій варіант – проживання в місцевій сім’ї. Студенти харчуються та проживають з місцевими родинами. Їх забезпечують особистою мебльованою кімнатою.
Що стосується вартості життя в Канаді, за даними порталу Numbeo наразі актуальні такі ціни:
Крім того, всі іноземні студенти мають обов’язково оплатити медичне страхування. Його вартість на рік складає від 450 до 600 $.
У Канаді відсутня централізована система подачі заявок на вступ, тому студенти мають подавати документи напряму в університет. Процедура та перелік документів в кожному університеті можуть відрізнятися, однак є певні загальні правила.
Для вступу на бакалаврат чи дипломну програму студент має надати свій атестат про середню освіту. Важливо уточнити, чи приймають у коледжі чи університеті, вітчизняний атестат іноземного студента. Якщо ні, то в такому разі студент має пройти підготовку за спеціальною програмою.
Ще одна обов’язкова вимога – знання іноземної мови, якою буде проводиться навчання. Для цього студент має надати сертифікат міжнародного зразка. Якщо студент знає іноземну мову на нижчому рівні, ніж необхідно, він має змогу пройти підготовчі мовні курси при коледжі чи університеті. Вони розроблені спеціально з орієнтацією на іноземних студентів, яким необхідно за короткий проміжок часу опанувати іноземну мову для продуктивного та ефективного навчання за основною програмою.
В деяких університетах та коледжах у студента можуть також попросити есе, мотиваційний лист, документи, що підтверджують участь студента у волонтерських проєктах, громадських роботах чи спортивних змаганнях.
Якщо студент вступає на магістратуру, важливою умовою може бути, аби спеціалізація його бакалаврської програми відповідала майбутній спеціалізації на магістратурі. Також приймальна комісія може попросити у студента підтвердження його досвіду роботи, дослідної діяльності або рекомендаційні листи від роботодавців чи викладачів. Аналогічні вимоги можуть бути і при вступі на PhD програму. Крім того, окрему роль надають опублікованим науковим публікаціям студента, особливо у міжнародних виданнях.
Для навчання в Канаді на довготривалій програмі, іноземний студент має отримати спеціальний дозвіл на навчання в Канаді – студентську візу. Такий дозвіл вам не потрібен лише в разі, якщо тривалість навчальної програми – до 6 місяців.
Вища освіта в Канаді для українців доступніша завдяки численним стипендіальним програмам. Вони доступні на всіх академічних рівнях для студентів різних спеціалізацій. Безліч університетів мають власні стипендіальні фонди та умови отримання стипендії. Також студенти можуть подати заявку на отримання стипендії від профільних організацій, державних інституцій та фондів від представників діаспори. Стипендіальні можливості слід вивчити якомога раніше, адже кількість стипендій завжди обмежена і на програмах великий конкурс. Якщо ви вже навчаєтесь в канадському закладі вищої освіти, зверніться до інформаційного центру вашого коледжу чи університету. Фахівець інформаційного центру надасть вам детальну консультацію.
Всі стипендії умовно можна поділити на 3 типи: стипендії від уряду Канади, недержавні канадські стипендії та університетські стипендії. Розповімо конкретніше про кожен вид стипендій.
Важливо знати! Університет, в якому навчається студент, має бути учасником стипендіальної програми, на яку той подається.
Якщо вас зацікавила можливість здобувати вищу освіту в Канаді, у вас лишилися певні питання з приводу вибору програми, університету чи процедури вступу, скористайтеся нагодою отримати безкоштовну консультацію. Для цього достатньо заповнити заявку на сайті або зателефонувати за тел. (044) 499 115 0.