Освіта за кордоном: реакція шкіл та університетів на карантин


							альт Корисно знати: Вища освіта

Пандемія відчутно сколихнула світ і сфера освіти не є виключенням. Щороку кількість українців, які вирішують здобувати середню та вищу освіту за кордоном, лише збільшується. Як Covid-19 вплинув на іноземні освітні заклади? Що слід очікувати українським студентам, які планували вчитися за межами батьківщини? На ці та інші популярні питання відповість СЕО компанії Mudra Тетяна Шевченко.


Що трапилося з українськими студентами, які під час оголошення пандемії, вже вчилися в іншій країні?

Все залежало від віку студентів. Повнолітні студенти мали можливість обирати чи залишатися в країні, чи повертатися в Україну. Університети зі свого боку організовували всі належні умови для навчання онлайн та комфортного проживання в умовах карантину. Більшість неповнолітніх студентів повернулися в Україну, але продовжують навчатися дистанційно.

Також впливала політика країни і бажання самих студентів. Наприклад, у нас є студентка, яка і нині знаходиться в Китаї. Вона продовжує навчатися дистанційно і живе сама в гуртожитку в умовах карантину. Їй регулярно постачають продукти та щодня дезінфікують кімнату.

У США ми мали непросту ситуацію зі студенткою, яка здобуває середню освіту. Спочатку у СЩА сподівалися пережити всю цю ситуацію довкола Covid-19 з мінімальними обмеженнями. Однак після загострення ситуації виникла потреба у швидких рішеннях. Тоді в Україні вже оголосили про закриття авіасполучення, а в США на той час гуртожиток школи, де навчалася ця студентка, зачинявся на карантин. Ми були ледь не цілодобово на зв’язку з американською стороною. Школа пішла нам на зустріч і ми мали кілька сценаріїв, де розмістити студентку. На щастя згодом запустили додаткові рейси МАУ з Нью-Йорка, дитина успішно дібралася додому й нині навчається дистанційно.

У Великобританії теж спочатку не запроваджували значних обмежень. На той час всі батьки, діти яких навчаються за нашими програмами у британських школах, погодились, щоб вони лишалися в місцевих сім’ях і навчалися дистанційно. Однак згодом місцева влада видала розпорядження, згідно з яким, іноземні неповнолітні студенти покинули країну.

В Ірландії частина студентів лишилися жити в місцевих сім’ях, частина – повернулися в Україну. І ті, і ті студенти навчаються віддалено.


Навіть в таких умовах, що склалися, навчання і в школах, і в університетах продовжується дистанційно. Діти мають регулярні групові онлайн-уроки з викладачем, індивідуальні заняття та домашні завдання. Тобто з точки зору якості викладання, перевірки завдань і відстеження прогресу в роботі кожного студента – все як і було. Щоправда, різні країни та університети по-різному зважають на різницю в часі. Наприклад, в нас є студент, який навчався в Китаї, повернувся в Україну і продовжує навчання дистанційно. Йому доводиться прокидатися на групові лекції о 3:30 по українському часу, бо саме на 8:30 по китайському часу призначена лекція для 200 студентів. У європейських закладах більше звертають на це увагу і підлаштовуються під потреби іноземних студентів.

Що стосується фінансів, то ті кошти, які студенти заплатили за проживання, будуть перераховані їм на наступний рік навчання.

2020-2021 н.р. в іноземному університеті чи школі – реальність для українського студента чи поки про це варто забути?

Це реальність. Жоден з наших партнерів не заявив про скасування чи перенесення вступної кампанії на наступний навчальний рік. Всі працюють і адаптуються до нових умов.

Крім того, зараз є чудове вікно можливостей для студентів, які хочуть почати навчання з осені 2020 року. По-перше, заклади пропонують суттєві знижки. По-друге, зміщені дедлайни подачі документів. По-третє, і школи, і університети дають дуже гнучкі умови для абітурієнтів. У закладах розуміють, що нині можлива ситуація, коли в одній країні вже відкриють кордони і авіасполучення, а в іншій – ще ні. Тому індивідуально розглядається кожна ситуація. Студента чекатимуть на кампусі, а до того часу він зможе почати навчання онлайн. Це дійсно важливий пункт, адже зазвичай заклади, які працюють з іноземними студентами, дуже прискіпливі до дедлайнів.

Всі розуміють, що крім Covid-19, світ зіштовхнувся з ще однією проблемою – економічною кризою. Тому заклади показують дуже лояльне ставлення. Якщо студент вже оплатив навчання за академічною чи мовною програмою, але згодом щось змінилося і він відмовляється від навчання, йому повертають всі кошти, в тому числі і реєстраційний збір.

Чи вплинула ця ситуація на вартість навчання?

Багато закладів пропонують знижки на навчання. Але варто наголосити, що істотні знижки пропонують університети, які проводять не конкурсний відбір, а мають фіксовану кількість студентів, які вони можуть прийняти в цьому навчальному році. Університети, які мають підвищений попит на програми, дають поступки в датах подачі документів.

Деякі освітні заклади пропонують дійсно неймовірні знижки. Наприклад, британська школа-пансіон St Bees School дає 75 % знижки для студентів старших класів на 1 рік навчання. Це унікальна нагода для тих, хто хоче зануритися в нове середовище і на власному досвіді побачити, як це вчитися за іноземним навчальним планом.


Як університети дбають про безпеку і здоров'я іноземних студентів?

Ми співпрацюємо з закладами середньої та вищої освіти США, Канади, Китаю та багатьох країн Європи. Кожна з країн має свої протоколи карантинних заходів. Правила кожного освітнього закладу базуються на цих протоколах. Іноземних студентів, які лишаються в країнах на час карантину, попереджають про всі заходи і про необхідність дотримуватися всіх правил.

Деякі університети самостійно закупляють і поширюють серед студентів маски та рукавички. В усіх громадських місцях є антисептики, регулярно проводять дезінфекцію, налагоджено постачання продуктів. Всі підходять до цього питання з великою відповідальністю і адаптуються до нових умов.

Чи будуть проблеми з оформленням документів, візою, авіаквитками і взагалі в'їздом для українського студента, який поїде вчитися в іншу країну?

Проблем з оформленням не буде, як тільки почнуть працювати в стандартному режимі візові центри та консульства.

Поки такої інформації немає, але ми допускаємо, що можуть ввести додаткові медичні перевірки на кордонах. Або можливо додадуть в стандартні медичні огляди для отримання студентських віз ще й тест на Covid-19.

Зараз виникли проблем для тих, хто готувався складати міжнародні мовні тести. Багато студентів, які були записані на березень, перенесли тестування на квітень, а потім вже й на травень. Однак дуже багато університетів оголосили, що замість стандартних IELTS/TOEFL вони готові приймати студентів з результатами міжнародного онлайн-тесту Duolingo English Test. Його вартість складає до 100 доларів, ти проходиш тест онлайн і тобі за 2 дні видають сертифікат. З нашого досвіду ми можемо сказати, що це є навіть послабленням вимог для абітурієнтів.

Багато компаній перейшли в онлайн. Чи підхопили цю тенденцію відомі університети?

Онлайн-технології іноземні заклади освіти почали опановувати точно не сьогодні і навіть не вчора. У деяких вже є розроблені повноцінні онлайн версії стандартних академічних програм бакалаврату та магістратури. Для цих закладів нічого не змінюється, бо у них вже налагоджені процеси і попит на такі програми буде тільки зростати.

Деякі університети пропонують можливість навчатися за повноцінними бакалаврськими та магістерськими програмами онлайн лише певних спеціалізацій. Є такі заклади, які замість академічних онлайн програм, пропонують курси з академічними годинами, які потім зарахують студентам під час навчання.

Що відомо про ЗНО-2020? Чи потрібні результати ЗНО для вступу в закордонний університет?

ЗНО у 2020 році буде. Зараз у Міністерстві освіти і науки України розглядають 3 варіанти сценаріїв в залежності від того, коли завершиться карантин.

Джерело: t.me/UAmonogram


Результати ЗНО у 90 % випадків для тих, хто вступає в іноземний університет, не потрібні. Потрібен лише атестат про середню освіту. Результати ЗНО потрібно надати у ситуації, якщо студент вступає одразу після школи на бакалаврат у рейтинговий університет без попереднього навчання за підготовчою програмою. Завдяки результатам ЗНО представники університету підтверджують бали атестату.

Що робити, якщо студент планував вступати на магістратуру в іноземний університет, але ще не встиг отримати диплом?

Це не проблема і досить поширена ситуація, що актуальна не лише під час карантину. Ми в таких випадках просимо виписку оцінок з університету, де вказано вивченні дисципліни, кількість годин і кредитів.

Важливо розуміти, що непередбачувані ситуації бувають всюди. Саме тому і потрібні консультанти, які маючи певний досвід та знання, допомагають студентам знайти найкраще розв’язання ситуації без фінансових і часових втрат. Якщо у вас є питання або цікавить конкретна програма, скористайтеся нагодою отримати безкоштовну консультацію від Mudra за телефоном (044) 499 115 0.

Підписатися на новини
Безкоштовна консультація