Ринок праці майбутнього: які професії зникнуть та з’являться


							альт Корисно знати: Вища освіта

Ми живемо в період змін та інновацій. Те, про що 10 років тому могли лише мріяти, сьогодні стало частиною нашого повсякдення. Всі ці зміни впливають на різні сфери нашого життя, в тому числі і на ринок праці. Телефоністки ХХ ст., перемикаючи та з’єднуючи між собою різні телефонні лінії, навряд чи тоді уявляли, що за якісь декілька десятків років люди не те, що не користуватимуться їхніми послугами, а зможуть без проблем в будь-який момент поговорити з людиною на іншому боці планети через відеозв’язок.

Якби ви розповіли ліхтарнику, який в ХХ ст. вручну запалював за годину 200-300 газових ліхтарів, про те, що в 2019 році ліхтарі будуть самі автоматично вмикатися, реагуючи на датчик руху, він би подумав, що ви жартуєте.

Але таке дійсно було і нині ми спостерігаємо, як все змінилося. Інтенсивність змін пришвидшується. Ті процеси, на які раніше йшли десятиліття, сьогодні відбуваються за кілька років.

Саме тому сьогоднішнім абітурієнтам слід зважати на такі глобальні тенденції, обираючи свій майбутній фах. Адже ви можете здобути професію, яка, просто, зникне за певний час.

Що впливає на зміни на ринку праці?

Автоматизація є однією з основних причин значних змін у сфері професій. За даними досліджень, 50 % економічної діяльності буде автоматизовано до 2035-2055 рр. У 6 з 10 різних професій спостерігається аналогічна тенденція: мінімум 30 % завдань цих професій можна автоматизувати.

На зміни також впливає стрімке старіння людства. Зокрема очікується, що до 2050 року на Землі збільшиться щонайменше в 2 рази кількість людей віком від 60 років.

Нові формати та підходи роботи теж залишають свій вплив: збільшується кількість фрілансерів і спеціалістів, які об’єднуються для роботи над одним проєктом. Такі зміни впливають на те, що є запит на фахівців з розвиненими навичками та вміннями різного типу.

Глобальні виклики та кризи змушують людство вже сьогодні задуматися щодо майбутнього. За статистикою кількість населення на Землі до 2050 року збільшиться до 9 млрд. осіб, а до 2100 року – 11,2 млрд. На тлі таких даних поширюється інша статистика: до 2030 року майже половина населення світу проживатимуть в районах, де не буде вистачати придатної до споживання води.

Все це не лише створює запит на профільних фахівців (екологічні експерти та технологи, аграрії тощо), але й мотивує бізнес змінювати підходи та принципи своєї роботи. Ці процеси також можуть стати причиною кадрових змін.

Які професії можуть зникнути в найближчий час?

 • Бібліотекар

Отримати доступ до будь-якої книги будь-якою мовою світу можливо, якщо у вас є найпростіший смартфон з доступом до інтернету та програмою-читалкою.

 • Кухарі фаст-фуду

Попит на низькокваліфікованих кухарів, за даними Forbes, в найближчі 10 років зменшиться щонайменше на 3,6 %, адже їх можна буде замінити на автоматизовані системи приготування їжі.

 • Білетер

В часи існування автоматизованих сканерів пасажирів літака чи глядачів театру, легко ідентифікувати без залучення білетера.

 • Оператори кол-центру

Більшість компаній автоматизують робочі процеси і робота гарячих лінії популярних магазинів, банків та інших установ, теж передбачає ці зміни. Вони не відмовляються, принаймні поки що, від операторів взагалі. Але штати істотно зменшуються після того, як компанії починають використовувати програми-комунікатори. Завдяки цим програмам з функцією розпізнавання змісту питань, більшість клієнтів знаходять відповіді на свої запитання, спілкуючись з автовідповідачем.

 • Листоноша

В часи коли більшість послуг та функцій йдуть в онлайн, потреба у великій кількості листонош, які доставлятимуть листи, зникає. Навіщо якщо для цього електронна пошта та системи ідентифікації (ЕЦП і тд.)?

 • Диспетчер таксі

Цифрові технології наздоганяють користувачів і тут, адже сьогодні достатньо кілька кліків в додатку на телефоні і таксі вже прибуло за вказаною вами адресою.

 • Туристичний агент

В епоху онлайн-сервісів, які дозволяють за лічені хвилини знайти найкращі квитки, житло та маршрути для подорожей, потреба у послугах туристичних агентів зникає. Не знаєте всіх тонкощів користування Skyscanner чи Airbnb? Не поспішайте бігти до туристичного агента, коли можна за кілька хвилин знайти всі відповіді в популярних туристичних блогах.

 • Касир

У супермаркетах і закладах харчування великих міст України вже активно користуються касами самообслуговування. Питання лише в тому, як швидко пошириться практика користування такими касами.

Варто розуміти, що поширеність та попит на ту чи іншу професії має регіональну специфіку. Великі міста, які швидше починають використовувати блага сучасних технологій, задають ритм змін для всієї країни. Це нормально, що ті професії, які в 2020 році в США вже не існують, ще матимуть попит на найближчі 10-15 років в Україні. Тому, обираючи професію майбутнього, слід орієнтуватися на міжнародні тенденції змін. Часи «1 професія на все життя» минули, адже завдяки тим самим технологіям ніколи не пізно починати з нуля. Сьогодні 50 % знань ви можете отримати в онлайні, а ще 50 % – поїхати за кордон та перейняти досвід у провідного спеціаліста індустрії.

Професії майбутнього

Технічні та цифрові технології

 • Розробник програмного забезпечення

В часи інтеграції інтернету в повсякденні сфери життя, коли пристрої стають все розумнішими і більше пов'язані з нами і один з одним, потреба в талановитих розробників програмного забезпечення буде зростати. Зокрема, розробка саме мобільних додатків вважається однією з кращих професій на 2020 рік.

 • Персональний консультант по конфіденційності

Оскільки технології розвиваються і зачіпають все більше і більше аспектів нашого життя, нам стає все важче підтримувати нашу конфіденційність. А надалі це буде ще складніше, оскільки технології розпізнавання осіб і доповненої реальності отримають широке поширення. Тому професіонали, які спеціалізуються на наданні допомоги людям у захисті їх конфіденційності – не втрачаючи при цьому деяких з основних переваг соціальних мереж або інших технологій, — будуть мати попит на ринку праці.

 • Аналітик даних

Завдяки комп'ютерним досягненням і культурному зрушенням обсяг даних, які з'являються щороку, збільшується в дивовижній швидкості. Організації будь-якого типу тепер мають можливість збирати настільки детальну інформацію, що багатьом з них стає все важче зрозуміти, що все це означає. Їм потрібні професіонали, які можуть не тільки збирати потрібні їм дані, але і виявляти закономірності, виявляти минулі і поточні тенденції та робити прогнози.

 • Аналітик інформаційної безпеки

Оскільки наш сучасний спосіб життя все більше переплітається з комп'ютерами і залежить від інформаційних технологій, ми всі стаємо більш вразливими для кібератак.  Кібербезпека — це проблема всього світу, і хакери стають витонченішими в своїх атаках.

 • Технік 3D-друку

Щомісяця з'являються десятки новин про нові неймовірні конструкції, що вдалося надрукувати на 3D принтері. З подальшим поширенням цієї технології зростатиме попит на фахівців, які вміють з ними працювати та обслуговувати їх.

Екологічний сектор

 • Технік з сонячної енергії

Сонячна енергія буде залишатися важливою частиною переходу людства до майбутнього екологічно чистої енергії. Вартість сонячної енергії продовжує падати рік за роком, тому вона стає все більш доступною для бізнесу і домашнього користування. В зв'язку з цим підвищується попит на фахівців, які знають, як працює ця технологія і що потрібно для її налаштування.

 •  Технік з вітроенергетики

З цією професією та ж ситуація що й з попередньою: для встановлення, обслуговування та ремонту гігантських вітряних турбін будуть потрібні кваліфіковані фахівці.

Медичний сектор

 • Фізіотерапевт

Зі збільшенням кількості людей похилого віку зростає потреба у фахівцях з фізіотерапії. Літні люди мають регулярно проходити фізичну реабілітацію та консультуватися з фізіотерапевтом.

 • Біомедичний інженер

Професіонали цієї області вже почали революцію в галузі охорони здоров'я. Біомедичні інженери залучені в усі види передових досліджень і розробок. Саме вони займаються виготовленням штучних органів та біологічних імплантатів.

Бізнес сектор

 • Керівник відділу кадрів по проєктам

У зв'язку з переходом компаній до проєктних моделей зайнятості, що більше фахівців відділу кадрів мають вміти відбирати та парцювати з найкращими позаштатними працівниками для окремих проєктів. Директор проєкту буде відповідати за формування команди для виконання конкретного завдання з наявної бази фрілансерів. Поряд з навичками роботи з персоналом, ця професія вимагає глибоке розуміння управління проєктами.

 • Персональний бренд-консультант

В зв’язку з тенденцією проєктних моделей зайнятості, є потреба

вміти створити та розвинути відмінний особистий бренд, який працюватиме як самореклама. Персональні консультанти по брендах допоможуть своїм клієнтам в цьому.

Як здобути професію майбутнього?

Якщо ви хочете отримати професію, яка буде вам до душі і водночас матиме попит на ринку праці, вам не обійтися без послуг консультанта з питань освіти. Фахівці компанії Mudra не лише допомагають підібрати країну навчання, університет та навчальну програму, а й проводять профорієнтаційну роботу зі студентами, залучаючи за потреби психологів та профорієнтаційних консультантів. Вони допоможуть вам обрати спеціалізацію, яка не лише буде для вас цікавою, а й дасть змогу впевнено почуватися на ринку праці. Першу безкоштовну консультацію ви можете отримати вже зараз. Для цього достатньо зателефонувати нам за тел. (044) 499 115 0.

Попередня новина

Що ми знаємо про комунікації? Корисно знати: Вища освіта
Що ми знаємо про комунікації?

Наступна новина

Агроінженерія – що це? Корисно знати: Вища освіта
Агроінженерія – що це?
Підписатися на новини
Безкоштовна консультація