Вища освіта в Нідерландах та Ірландії: спільне та відмінне


							альт Корисно знати: Вища освіта

Що ми знаємо про ці країни?

Нідерланди – країна Західної Європи, чия культура відома на весь світ високим рівнем толерантності та свободи. Але це не єдине, чим можуть похизуватися нідерландці. Сьогодні Нідерланди займають 13 місце за рівнем ВВП, а чисельність населення становить 17 млн осіб. Крім того, за даними World Happiness Report Нідерланди входять до ТОП 10 найщасливіших країн світу, обіймаючи почесне 5 місце (2018).

Ірландія – країна північно-західної Європи, де проживає 4,8 млн осіб. Ірландці щасливі на кілька позначок нижче і обіймають 16 місце у Міжнародному рейтингу щастя. За рівнем ВВП Ірландія займає 7 місце в світі (2018).

Державні мови в Нідерландах – нідерландська та фризька, яка поширена на територіях провінції Фрисландія. Діти навчаються нідерландською мовою, але в деяких університетах та коледжах англомовний навчальний процес. Що ж стосується Ірландії, офіційними державними мовами є ірландська та англійська, хоча у сфері бізнесу та економіки комунікують саме англійською.

Вступ

Випускники української 11-річної школи вступають в Нідерландах до університету без проходження додаткових програм і за умови високого рівня володіння мовою навчання. Якщо ж майбутній студент не володіє іноземною мовою на належному рівні, він спочатку має пройти мовну програму. Вони зазвичай викладаються при самих університетах, куди планує вступати учень, або при партнерських навчальних центрах.

В Ірландії ситуація трохи інакша, адже там обов’язкова 12-річна система середньої освіти. Тому перед вступом до університету, іноземним студентам, які закінчили 11-річну школу, наполегливо радять пройти річну програму Foundation. Вона розроблена спеціально для міжнародних студентів і націлена на підвищення рівня мови та опанування академічної програми середньої освіти. Індивідуальна програма мовної підготовки враховує спеціальність бакалаврської програми, на якій навчатиметься студент. Навчання по програмі Foundation проходить або в обраному студентом університеті, або в партнерському коледжі.

Випускник української школи може одразу вступити і після 11 класу, адже і в Ірландії, і Нідерландах враховують результати українського ЗНО. Однак всі педагоги та освітні консультанти радять спочатку пройти підготовчу програму. Вона є в кожному закладі вищої освіти. Викладачі зацікавлені в тому, щоб студенти розумілися в особливостях національної системи освіти, вільно спілкувалися іноземною для них мовою та опанували базові необхідні навички вміння вчитися. Це запорука того, що навчання на бакалаврській чи магістерській програмі буде успішним.

Кількість та рейтинги

Наразі в Нідерландах налічується 88 університетів та коледжів, з них в ТОП 100 найкращих університетів світу присутні 3 (3 %) заклади, в ТОП 500 – 13 (15 %). В Ірландії працюють 78 закладів вищої освіти та 3 (4 %) з них представлені в рейтингу ТОП 500 університетів світу.

Особливості систем освіти та популярні спеціалізації

Тривалість навчання на бакалаврських програмах і в Нідерландах, і в Ірландії – 3-4 роки в залежності від спеціалізації та глибини вивчення предмету (звичайна програма чи з відзнакою).

Навчання на бакалаврській та магістерській програмах в Європі триває 5 років. Обираючи навчання на 4-річній бакалаврській програмі з відзнакою, навчання на магістратурі скорочується до 1 року замість двох. І в Ірландії, і в Нідерландах для більшості професій навчання на магістерській програмі не є обов’язковим. Опанування магістерської програми важливо для тих, хто бачить себе в науці чи в ролі викладача.

В Ірландії багатший спектр спеціалізацій, ніж в Нідерландах, однак кількість англомовних спеціалізацій обмежена: бізнес, інформаційні технології та інженерія. Також в цій країні до числа престижних належить професія викладача.

За Ірландією недаремно закріплено звання ІТ столиці Європи, адже з року в рік ця країна показує динамічні показники росту в цій сфері. Все більше американських компаній-гігантів відкривають свої регіональні підрозділи в цій країні, а також переходять під ірландську юрисдикцію. Крім того, Ірландія займає 4 місце в списку федерального уряду США для інвестицій. Тому якщо вас цікавить розвиток в ІТ і ви обираєте, де навчатися в Європі, Ірландія саме ваш варіант.

Що стосується Нідерландів, то іноземні студенти найчастіше їдуть сюди вивчати інженерію, соціальні науки, економіку і бізнес. Однак якщо ви зацікавлені у працевлаштуванні в Нідерландах після завершення навчання, слід звертати увагу на попит місцевого ринку праці та динаміку розвитку індустрій. До числа перспективних спеціалізацій в Нідерландах відносять енергетику, хімічну промисловість, ІТ, логістику, охорону здоров’я і медицину, дизайн і креатив, харчову промисловість, сільське господарство.

Вартість навчання та надання стипендій

Вартість одного року навчання в Нідерландах коливається в межах 7-13 тисяч євро, в Ірландії цей діапазон дещо більший – 7-30 тисяч євро.

Якщо порівнювати, яка з країн більш щедра на стипендії, то Ірландія вийде в цьому порівнянні переможцем. Щоправда, це не зрівняється з «супермаркетом стипендій» США, де можливість отримати стипендію в рази більша. Але ж і вартість навчання та проживання в США теж більша.

Робота під час навчання і працевлаштування

В Нідерландах іноземцям зі студентською візою дозволяється працювати паралельно з навчанням 10 годин на тиждень, в Ірландії – 20 годин. Влітку працювати заборонено. Після закінчення навчання і в Ірландії, і в Нідерландах студенти мають дозвіл на працевлаштування на 1 рік. Щоправда, Ірландія є єдиною в Європі країною, яка саме для випускників магістратури надає 2-річний дозвіл на працевлаштування. Це дуже хороша можливість, якщо ви хочете не лише навчатися в Європі, а й отримати там перший професійний досвід.

Таким чином, ми бачимо, що можливості до навчання і розвитку є скрізь. Все залежить від вас та вашого бачення власного майбутнього. Визначтесь, де і як ви хочете реалізуватися, врахуйте рівень вашої платоспроможності, і рухайтесь назустріч до ваших мрій!

Підписатися на новини
Безкоштовна консультація