Вища освіта в США та Канаді: спільне та відмінне


							альт Корисно знати: Вища освіта

Що ми знаємо про ці країни?

США – країна Північної Америки, друга за рівнем ВВП, третя в світі за кількістю населення (327 млн осіб на 2018) та славиться не однією історією про ту саму американську мрію. Канада – північна сусідка США, в якій проживає понад 27 мільйонів осіб (2018). Вона займає 16 позицію за рівнем ВВП (2018).

Якщо порівнювати системи освіти обох країн, то вони досить схожі між собою, хоча й мають певні відмінності. Що в США, що в Канаді, рівень конкурсу при вступі залежить від регіону, але загалом в Канаді спостерігається нижчий рівень конкуренції, ніж при вступі в американські заклади вищої освіти.


Кількість та рейтинги

В США налічується 4298 університетів та коледжів, з яких 33 (0,8 %) представлені в ТОП 100 найкращих університетів світу і 134(3 %) заклади вищої освіти в рейтингу ТОП 500.

В Канаді налічується 278 закладів вищої освіти. В переліку ТОП 500 університетів світу з них представлено 19 (7 %) закладів вищої освіти, і в ТОП 100 – 3 (1 %).


Особливості систем освіти

Навчання на бакалаврській програмі в обох країнах триває 4 роки, але якщо студент здатний опанувати більше курсів за семестр, диплом реально отримати за 3,5 роки. Відмінною особливістю системи освіти в США є принцип вибору, який надається кожному студентові. Вступаючи, ви обираєте основний блок курсів, що вам цікаво вивчати, і ще один додатковий. Якщо ви вступили, наприклад, на спеціальність біохімія і додатково вивчаєте ще й маркетинг, але протягом навчання зрозуміли, що біохімія це не ваше, ви маєте право змінити спеціальність. Що ж стосується Канади, то подібна практика поширюється в небагатьох університетах, в більшості працює принцип незмінності спеціальності.


Якщо після закінчення школи дитина не знає, ким вона себе бачить в майбутньому, є можливість не вступати одразу до університету, а пройти спеціальну підготовчу програму в коледжі. В США такі коледжі називаються community college. Це державні заклади освіти, де протягом 2 років студентів готують до вступу на бакалаврат. Випускники таких коледжів мають можливість почати навчання в університеті з 5 семестру. В Канаді також існують подібні заклади і там вони називаються public colleges. На відміну від США, в Канаді public colleges можуть бути як державним, так і приватними. Головною відмінністю канадських коледжів є те, що вони сфокусовані на підготовці готових спеціалістів для ринку праці, коли в США орієнтація саме на підготовку до вступу на бакалаврську програму. Саме тому вступити до public college в Канаді може і випускник школи, і випускник бакалаврської програми.

Хоча офіційно в Канаді дві державні мови, англійська та французька, але по факту і США, і Канада є англомовними країнами.
В кожній із країн представлений весь спектр спеціальностей, але американський і канадський ринки фахівців мають різні запити і потреби. Тому якщо ви не можете визначитися, яку країну обрати, орієнтуйтеся на рівень і динаміку розвитку індустрії, потреби ринку та умови проживання. Це важливо, адже та чи інша індустрія може бути розвиненішою в США, однак в Штатах може бути дорожчим і навчання, і проживання. Саме тому Канада популярна серед абітурієнтів як країна для великого старту кар’єри за кордоном.
Що в США, що в Канаді спостерігається одна й та ж тенденція щодо затребуваних спеціальностей: вдосталь студентів з бізнес спеціалізацією і затребувані такі спеціалізації як інженерія, медицина, охорона здоров’я та біотехнології.

Вартість навчання та надання стипендій

Громадяни Канади платять за навчання у 2-3 рази менше, ніж іноземні студенти. Діапазон вартості навчання на бакалавраті чи магістратурі в Канаді коливається в межах 10,5 -18 тисяч доларів за рік навчання. В США навчання вартує 20-60 тисяч доларів за рік.

Що ж стосується стипендій, то США в цьому питанні «добродушніші», ніж Канада. Канадці в середньому можуть надати стипендію в розмірі 750-3750 доларів на рік, коли в США стипендія здатна покрити і 50 %, і 100 % від вартості навчання.

Що впливає на можливість отримання стипендії та її розмір?

  • Середній бал атестату (чим рейтинговіший університет, тим вище показник атестату)
  • Рівень англійської по IELTS/TOEFL
  • Підтверджений досвід волонтерської роботи (рекомендації від представників організації, де працював майбутній студент, відзнаки, нагороди)
  • Академічні показники (участь в олімпіадах)

Для тих, хто подається на отримання спортивної стипендії, актуальна наявність спортивних нагород, участь в змаганнях на національному і міжнародному рівнях.


Робота під час навчання і працевлаштування

Навчаючись в США, студентам дозволяється працювати лише 20 годин на тиждень і лише на кампусі (наприклад, членом прибиральної бригади, лаборантом, асистентом в бібліотеці). Студентів багато, а кампус один, тому і тут треба буде поборотися за своє робоче місце. Проводиться ретельний конкурс, на який впливають навіть показники академічної успішності. Влітку іноземцям за студентською візою в США працювати не дозволяється.

Крім того, навчальні програми містять пункт про проходження обов’язкового оплачувального стажування під час навчання – Curricular Practical Training (CPT). Тривалість залежить від університету та спеціалізації.

В Канаді лояльніше ставляться до бажання студентів трохи підзаробити паралельно з навчанням. Іноземні студенти мають змогу працювати до 20 годин на тиждень під час навчання і повний робочий день на канікулах. Робота може бути поза кампусом, за фахом і не за фахом. Хоча насправді в Канаді роботу під час навчання сприймають як додаткову можливість отримати перші рекомендації від роботодавців і показати себе на ринку праці. Адже коли випускник піде шукати роботу, роботодавця не буде цікавити, де він вчився, він поцікавиться, що той вміє і де вже працював.

Також в канадських університетах включено в навчальні плани оплачувальне стажування (Co-ap). Тривалість, як і в США, залежить від закладу вищої освіти та спеціалізації.

Що стосується можливості лишитися після випуску працювати в іноземній країні, то в США та Канади кардинально різні підходи до цього.

В Канаді все залежить від тривалості навчання. Якщо ви навчаєтесь на однорічній магістерській програмі, то міграційна служба Канади надає вам офіційний дозвіл на працевлаштування в Канаді на 1 рік. Якщо тривалість навчальної програми 2 і більше років, то вам надається дозвіл на працевлаштування на 3 роки. Це хороша можливість легально жити і працювати в Канаді.

В США з працевлаштуванням випускників все суворіше і залежить від спеціалізації. Тільки якщо ви навчаєтесь на STEM спеціалізації (наука. технології, інженерія, математика) і на останньому році навчання знайшли роботу та підписали контракт, ви отримуєте дозвіл на працевлаштування в США на 2 роки – Optional Practical Training (OPT). Якщо немає контракту, то немає і дозволу. Саме тому студенти зацікавлені на останньому році навчання якомога скоріше знайти роботу.

Яку б країну ви не обрали, кожна з них є високотехнологічною і має свої переваги навчання. Обираючи навчання за кордоном, ви обираєте не лише університет, навчальну програму і спеціалізацію, що буде записана в дипломі. Ви обираєте спільноту, в якій будете розвиватися, веселитися, набувати нові соціальні зв’язки, які неодмінно вам знадобляться. Обирайте та рушайте назустріч позитивним змінам у вашому житті!

Підписатися на новини
Безкоштовна консультація