Юриспруденція – спеціальність, яка не втрачає лідируючі позиції серед абітурієнтів, як в Україні, так і за кордоном. А все тому, що хороших фахівців юридичної сфери цінують завжди і будь-де. Крім того, ця професія є престижною, високооплачуваною і дає змогу розвиватися в багатьох сферах діяльності, адже професійні юристи потрібні скрізь.
Водночас щороку все більше студентів вирішують вивчати юриспруденцію за кордоном. Що ж приваблює українців в можливості вивчати юриспруденцію за кордоном?
Які відмінності в процесі отримання юридичної освіти за кордоном? Де і ким працюють випускники юридичних факультетів? Про все це та інші особливості вивчення юриспруденції за кордоном читайте в нашій статті.
Перш за все потрібно враховувати різницю між отриманням диплома за кордоном і отриманням дозволу на практику. Іноземці можуть вивчати юриспруденцію за кордоном, але для того, щоб почати працювати необхідно мати громадянство цієї країни або принаймні посвідку на постійне проживання.
Зазвичай іноземні студенти, вступаючи на бакалаврську чи магістерську програму, обирають програму «International Law» (укр.. «Міжнародне право»). Випускники цієї програми спеціалізуються на юридичному регулюванні зовнішньоекономічної діяльності і є фахівцями, на яких є попит в сфері бізнесу.
Випускники українських університетів, які прагнуть отримати юридичну освіту за кордоном, мають 2 сценарії професійного розвитку:
1. Незалежно від того, за якою програмою вони навчалися в Україні, за кордоном вони вступають на програму «International Law».
2. Продовження навчання у вузькій спеціалізації: захист прав жінок, гендерна рівність, спеціалізація в законодавстві ЄС тощо.
Розповімо, на конкретному прикладі. Наприклад, вступаючи до британського University of Law, студент з України може перекваліфікуватися у спеціаліста англосаксонського права. University of Law виділяється поміж інших європейських і американських закладів вищої освіти тим, що багато уваги в цьому університеті приділяють саме практиці студентів. Тому кожен студент, який почав з нуля розвиток в новій сфері, отримує перший важливий досвід роботи завдяки розвиненій системі професійних стажувань в University of Law. Це дає нові професійні можливості для розвитку кар’єри в Європі.
Слід зауважити, що в Європі все більше обертів набирає така тенденція: роботодавці все менше звертають увагу на диплом і все більше цікавляться реальним досвідом роботи та вміннями потенційного співробітника. Саме тому, обираючи університет для вивчення юриспруденції за кордоном, звертайте увагу на рівень розвитку системи стажувань для студентів, як це роблять, наприклад, в University of Law.
Яку країну і університет ви б не обрали, слід орієнтуватися на вашу кінцеву мету навчання за кордоном, враховуючи ваш бюджет та кількість часу, що ви готові присвятити навчанню. Крім того, важливо враховувати регіональні особливості та можливості в кожній країні.
Наприклад, в Канаді цілком доступні дворічні програми «Law Clerk Assistant», під час навчання на яких студенти засвоюють основоположні знання з юриспруденції та можуть працювати надалі асистентом юриста.
США недаремно вважається країною можливостей. Студенти при вступі в американський університет обирають основну спеціальність (major) та додаткову (minor). Якщо в процесі навчання студент розуміє, що не хоче далі вивчати і працювати по основній обраній спеціальності, він може перекваліфікуватися під час навчання, не витрачаючи час на закінчення навчання по вже обраній програмі чи починаючи все заново.
В європейських університетах такої можливості перекваліфікації немає. Навчання на бакалаврській програмі в європейському закладі вищої освіти триває 3 роки. Після завершення навчання на бакалаврській програмі в сфері соціальних наук або бізнесу без проблем можна продовжити навчання на магістратурі на юридичних програмах.
Варто визнати, що порівнюючи з навчальними програмами інших сфер, освіта в юридичній сфері недешева і чим довше ви навчаєтесь, тим більша вартість року навчання. Однак вкладені інвестиції виправдовують себе.
Знову ж таки слід враховувати власні цілі, можливості і ситуацію в світі. Останнім часом все частіше набуває популярності тенденція, коли працівники «overqualified» – мають високу кваліфікацію, але не мають досвіду роботи або ж протилежна ситуація, коли фахівці «underqualified» – не мають відповідної кваліфікації. Це теж варто враховувати.
Іноземні заклади вищої освіти мають велике різноманіття навчальних програм для бакалаврів та магістрів. Ознайомтеся з деякими із них.
Спеціальності бакалаврських програм:
Спеціальності магістерських програм:
Крім того, в юриспруденції виділяють суміжні спеціальності. Наприклад, та ж кримінологія, яка є актуальною професією в різних країнах світу. Тому є сенс шукати себе, шукати те, що вам подобається і де є хороші перспективи для професійного розвитку.
Таким чином, ми бачимо, що вивчення юриспруденції за кордоном дійсно дає безліч кар’єрних можливостей, особливо для тих, хто прагне працювати за кордоном. Українські випускники бакалаврських програм з легкістю перекваліфіковуються та отримують змогу розвивати себе в новій спеціалізації. Навчаючись в іноземному університеті, студенти проходять стажування в міжнародних компаніях і отримують перший безцінний досвід роботи. Головне для кожного, хто прагне розвиватися в юриспруденції, це визначитися зі своїми цілями, можливостями та рухатися назустріч до своєї мрії!
Дізнавайтесь про освіту за кордоном українською мовою
Перейти на UA версію сайту?