Як і до чого готуватися тим, хто планує навчання за кордоном у 2023 році?


							альт Корисно знати:

Сказати, що реалії нашого сьогодення непередбачувані – це не сказати нічого. І як в таких умовах займатися питанням навчання за кордоном? Що варто взяти до уваги в першу чергу? А на що не варто зважати? Про це і не тільки розповість команда Mudra у цьому матеріалі.

1. Умови підготовки до навчання за кордоном у 2023 році

Перебої з електроенергією, інтернетом і мобільним зв’язком – це наша нова реальність. Збройні сили України, дипломати, енергетики, комунальники, волонтери – всі на своєму місці докладають зусилля, аби ці умови були тимчасовими. Однак варто прийняти, що нині вони такі й потрібно підлаштуватися під них.

Що це означає для команди Mudra?

Більшість членів нашої команди перебувають в Україні. Ми розуміємо, що періодично можуть бути проблеми з доступом до засобів зв’язку, тому врахували це у наших бізнес-процесах та у завданнях по кожному зі студентів.

Всі запити клієнтів, де б їх не лишали – на сайті, через дзвінок, у соціальних мережах – фіксуються у нашій єдиній системі. Ми повертаємось до кожного, хто до нас звертається.

На жаль, у нас збільшився час очікування консультації, але ми змушені були піти на це, бо навіть у таких нестабільних умовах з доступом до засобів зв’язку ми не хочемо поступатися якістю. Середня тривалість наших освітніх консультацій – 30-45 хвилин. За цей час студент та/або батьки розповідають про свою ситуацію, а освітній консультант потім окреслює, які шляхи доступні для студента, який орієнтовний рівень вступних вимог, бюджет, а також які ризики можливі у ситуації конкретного студента. Детальніше про алгоритм роботи команди Mudra ви можете дізнатися тут.

Що це означає для студентів та батьків?

Навчання за кордоном у 2023 році

Не відкладайте питання вступу до останнього. Плануєте навчання з осені у 2023 році? Якщо ви вважаєте, що ще вдосталь часу, то ми вас здивуємо: по окремих програмах наших студентів вже минули дедлайни на подачу заявки на вступ на осінь 2023 року. Тому якщо ви плануєте займатися вступом, залучаючи сторонніх фахівців, вам вже час звертатися до освітніх агенцій. Якщо ж ви плануєте займатися зарахуванням самостійно, то ви мали почати досліджувати інформацію в Google ще кілька місяців тому. Щоб полегшити ваші пошуки, радимо:

На кожному з майданчиків ми розповідаємо про навчання за кордоном без маркетингових прикрас. Ця інформація буде корисною і для тих, хто працює з освітньою агенцією, і для тих, хто займається вступом самостійно.

Проживання міжнародних студентів 

Крім того, чим раніше ви звернетесь, тим більше вибір у вас буде і в програмах, і в варіантах житла. Сезон 2021-2022 показав, що пошук проживання може стати неабиякою проблемою. Тому раннє звернення гарантує вам можливість вибрати найкраще житло за показниками “ціна-якість”. 

Стипендії на навчання за кордоном 

Багато хто з наших студентів розраховує на стипендії чи знижки. Але мало хто знає, що часто подача на стипендію − це окремий паралельний процес, на який теж потрібен час на підготовку, і для якого теж є дедлайни. Також є ліміт стипендіальних місць як в університетах, так і в школах. Рання подача збільшує ваші шанси не проґавити суттєву знижку чи грант.

Що вам важливо розуміти, якщо вас цікавить вища освіта за кордоном?

 • Ваш комфортний річний бюджет на все?

Перш ніж обрати конкретну країну, університет чи програму, визначіть комфортний для вас бюджет. Це такий бюджет, який ви готові виділити на навчання, проживання, харчування, навчальні матеріали та інші повсякденні витрати. Цей бюджет варто визначати, не сподіваючись на якусь знижку чи грант. Ми завжди наголошуємо, що історії про 100 % гранти це рідкість, а не поширена практика. Команда Mudra ретельно працює над тим, щоб подати профайли своїх студентів так, аби вони мали якомога більше шансів отримати знижку чи стипендію. Але у цьому процесі багато змінних − від вашого рівня підготовки до кількості претендентів на конкретну стипендію у конкретному році. Так, ви можете спробувати свої сили й податися на стипендію, але у вас має бути розуміння вашого бюджету і запасний варіант, який буде йому відповідати.

Вам потрібно розуміти, скільки ви готові платити не лише за навчання, а й за проживання та інші повсякденні витрати. Щоб навіть якщо ви отримаєте суттєву стипендію на навчання, ви мали змогу оплатити своє проживання в обраному місті.

Саме через це команда освітніх консультантів Mudra комплексно підходить до питання бюджету. Коли ми проводимо пошуково-дослідницьку роботу під запит конкретного студента, ми завжди вказуємо інформацію про мінімальний і максимальний місячний бюджет на проживання, а також загальний бюджет на 1 рік навчання з урахуванням витрат на навчання, проживання, навчальні матеріали, медичне страхування, харчування, транспортні витрати тощо.

 • Ваш рівень підготовки

Тут йдеться як про рівень академічної підготовки (середній бал атестата та оцінки з профільних предметів), так і мовну підготовку. Зараз, у грудні, у вас ще є шанс у дуже інтенсивному режимі, але все ж змінити ситуацію на краще, якщо це потрібно для обраної вами програми/спеціальності/університету.

 • Країна і мова навчання

Готові летіти за океан чи це має бути виключно Європа? А якщо країна Європи, то навчання англійською чи готові вчити державну мову в неангломовній країні? Крім того, ви знаєте, що не завжди англомовні програми в неангломовних країнах 100 % викладаються англійською? Це також поширена проблема, яку досліджують освітні консультанти Mudra, проводячи платну пошуково-дослідницьку роботу під запит конкретного студента.

 • Спеціальність

Якщо ви не визначилися зі спеціальністю, варто пройти профорієнтацію.

Що вам важливо розуміти, якщо вас цікавить середня освіта за кордоном?

 • Ваш комфортний річний бюджет на все?

Важливо відразу визначити ваш комфортний загальний бюджет на 1 рік навчання, який буде включати витрати на навчання, проживання, харчування, навчальні матеріали, додаткові курси англійської (за потреби), транспортні витрати, медичне страхування, послуги опікуна (якщо він вимагається законодавством країни), додаткові позашкільні активності та кишенькові витрати.

 • Студент буде проживати в іншій країні сам чи хтось з батьків також переїжджає?

Якщо студент переїжджає в іншу країну сам, ми обмежуємось у пошуці бординговими школами та школами, які приймають міжнародних студентів, котрі живуть у місцевих сім’ях. Бордингова школа чи денна школа, державна чи приватна школа − все це різні бюджети, вступні вимоги, дедлайни та кількість місць. Саме тому ми проводимо платну пошуково-дослідницьку роботу і для студентів, яких цікавить середня освіта, щоб з’ясувати всі важливі деталі, враховуючи рівень підготовки, бюджет, сімейні обставини конкретного студента. 

 • Особливі критерії

Можливо студент професійно займається певним видом спорту і важливо, аби на базі школи можна було продовжувати це робити саме професійно? Адже певний вид спорту може бути відсутній у школі або доступний як на любительському, так і на професійному рівнях. Це істотно змінює критерії пошуку, тому важливо знати про це на старті.

 • Де студент планує здобувати вищу освіту?

Інколи найкраща підготовка до вступу в іноземний університет − це правильно обрана країна та школа навчання. Тому навіть якщо до вступу в заклад вищої освіти ще не 1 рік, важливо враховувати ваші подальші плани на етапі здобуття середньої освіти. 

2. Чому українці не можуть всюди вступити одразу після 11 класу?

Не завжди студенти можуть продовжити навчання одразу після випуску з 11 класу в тому університеті чи країні, які їм подобаються. Чому так може бути? Через різницю в системах освіти різних країн і рівень підготовки студента. Тому, обираючи країну й університет, зважайте на це. Крім того, обираючи країну та університет, ми радимо визначитися одразу, чи готові ви витрачати час та гроші на навчання на підготовчій програмі. Детальніше про це можна дізнатися у цьому відео на YouTube каналі Mudra.

3. Спеціальні пропозиції для українців

Що варто розуміти, коли йдеться про спеціальну вартість навчання для українців під час повномасштабної війни?

 1. Чи будуть знижки на осінь 2023? Ми очікуємо, що так. У листопаді наша команда почала отримувати анонси нових стипендіальних програм та знижок. Нову хвилю анонсів ми очікуємо з січня 2023 року. Але вам важливо розуміти, що навіть якщо йдеться про надання знижок чи стипендій для українців, 100 % покриття витрат на навчання трапляється дуже рідко. Саме тому важливо визначити свій комфортний бюджет, який покриває витрати на навчання, проживання, харчування тощо.  

 2. Що показав досвід сезону 2021-2022? У нас були студенти, які отримали 100 % фінансування, але це не є постійною практикою. Найчастіше студенти з України отримували часткову стипендію, яка покривала 10-60 % витрат на навчання, або можливість навчатися за вартістю як для місцевих студентів, що зазвичай у 2-3 рази менше за вартість для міжнародних студентів.

 3. Вами дали стипендію чи знижку? Вітаємо, але уточніть, будь ласка, заздалегідь, на який період її дають, в якому розмірі, чи є додаткові вимоги для отримання стипендії на наступний навчальний рік. Наприклад, поширена практика, що за студентом зберігається стипендія за умови, що під час навчання він показує мінімально необхідний рівень академічних здобутків.

4. Навчання за кордоном у 2023 році для українців без росіян в оточенні можливе?

Раніше батьки цікавилися, чи будуть в оточенні дитини росіяни, здебільшого через бажання, аби у студента було дійсно англомовне середовище в обраній школі чи університеті. Після 24 лютого 2022 року це питання почало звучати все частіше і всім відомо чому.

Чи можливо зараз уникнути зустрічі з росіянами за кордоном взагалі? Хоча безліч країн оголосили, що вони обмежують видачу віз для росіян, але, на жаль, ні. Однак, обираючи з батьками та студентом країну для навчання, ми обговорюємо і цей момент. Ми враховуємо не лише офіційну позицію кожної країни та «візові» нововведення, а й внутрішню інформацію від колег та студентів, які вже навчаються за кордоном.

Так, наприклад, у зв’язку з масовим виїздом росіян з росії у 2022 році після оголошення мобілізації у деяких міжнародних школах збільшилася кількість російських студентів. Згодом ми почали отримувати неоднозначні відгуки від наших студентів про деякі партнерські заклади освіти. Тому у цьому сезоні ми не пропонуємо навчання в таких закладах, розповідаючи батькам детально про причини.

Позиція деяких закладів в умовах повномасштабної війни також мотивувала нас переглянути питання співпраці з ними. Наприклад, ми припинили співпрацю з Cheshire Academy і розповіли про причину на нашій сторінці у Facebook. Ми поширили інформацію про таку позицію закладу серед партнерів, інших освітніх агенцій України та представників дипломатичних відомств, з якими ми залишаємось на зв’язку. Згодом нам стало відомо про зміну керівництва у цьому навчальному закладі. 

Mudra дотримується принципу, що все залежить від кожного з нас. Проактивна позиція та розголос подібних ситуацій – це внесок у те, щоб представники російського суспільства, незалежно від того, де вони знаходяться, відчували наслідки своєї бездіяльності, яка допустила повномасштабну війну проти України.

5. Культурні розбіжності 

Яку країну студент не обрав би для навчання за кордоном, йому не уникнути зустрічі з культурними розбіжностями. В одній країні це буде ледь відчутно, в іншій – у студента може статися культурний шок. Додайте до культурних розбіжностей стрес від нового оточення, мовний бар’єр і отримуємо типову ситуацію, коли таке бажане навчання за кордоном часом спершу лякає, а не надихає. Особливо це актуально, коли ми працюємо зі студентами, яких цікавить навчання в Південній Кореї, Китаї чи Японії. Цій темі ми навіть присвятили окремий випуск на нашому YouTube каналі.

Як підготуватися до цього?

 1. Обирайте країну навчання свідомо

Ідеальне рішення – це пожити певний час в країні не як турист, щоб відчути, чи підходить вам стиль життя, клімат або навіть гастрономічні вподобання у цій країні. Не маєте такої можливості? Тоді активно досліджуйте інформацію онлайн. Влоги, відгуки на тематичних форумах та у соціальних мережах – шукайте інформацію, щоб ваше рішення базувалося не на фантазіях, а на реальних фактах. Працюючи зі студентами ще на етапі першої безкоштовної консультації про шляхи до навчання за кордоном, команда Mudra розповідає як про переваги кожної з країн, так і про ті спірні моменти, які можуть бути для декого недоліками. Тому навіть якщо ви звертаєтесь не до Mudra, не соромтесь і розпитуйте освітніх консультантів не лише про переваги.

 1. Фундаментальна підготовка до поїздки

Що з побутових речей вам потрібно купити? Що в цій країні не знайти? Куди потрібно віднести свої документи, щоб легалізувати свій статус перебування в країні? Якщо ви займаєтесь вступом самостійно, подбайте про це заздалегідь. Якщо ви оберете роботу з командою Mudra, ви отримаєте від нас завчасно пам’ятку з усією необхідною інформацією.

 1. Психологічна підготовка та підтримка

Це нормально, що певний час студенту може бути незвично, сумно або важко. Це мають розуміти й самі студенти, і їхні батьки. Часто саме батьки, почувши сумний голос дитини на іншому кінці світу, починають метушитися, панікувати й підсилювати негативні настрої студента. Це неправильна поведінка. Батьки мають підтримувати своїх дітей і пояснювати, що відчувати такі емоції під час адаптації нормально. Крім того, не варто забувати, що це нормально попросити про кваліфіковану психологічну допомогу, якщо студент розуміє, що власних ресурсів йому не вистачає. Часто такі психологи та наставники є в кожному університеті у відділі, який опікується міжнародними студентами. 

Безкоштовна консультація про шляхи до навчання за кордоном

Сподіваємось, що цей матеріал був корисним для вас. Будемо раді вашим запитам на консультацію. Звертайтеся в Mudra вже сьогодні та спілкуйтеся з освітнім консультантом саме по вашій ситуації:

 • телефонуйте (098) 115 115 0, (095) 115 115 0 або (063) 115 115 0;

 • залишайте запит на mudra.ua;

 • пишіть у Telegram, Viber чи WhatsApp (095) 686 30 55.

Підписатися на новини
Безкоштовна консультація