Навчання в Німеччині для іноземців – що потрібно знати при вступі


							альт Корисно знати: Вища освіта

Німеччина щороку приймає чималу кількість іноземних студентів завдяки своїй репутації країн, вища освіта якої має високу якість і низьку вартість. Земля поетів та мислителів славиться відсутністю плати за навчання в державних вищих навчальних закладах, а також високою якістю життя та місцем розташування в центрі європейської культури та політики. І якщо ви один з тих, хто хоче продовжити своє подальше навчання в Німеччині, пропоную разом поміркувати над наступними речами.

1. Безкоштовне відносне

Після ряду експериментів стосовно номінальної плати за навчання, що проводилися в усіх 16-ти землях Німеччини, та з урахуванням громадської думки в 2014 році уряди всіх земель взагалі скасували плату за навчання у державних вищих навчальних закладах. Але тут варто розуміти наступне: навчання німецькою мовою безкоштовне лише за умови, якщо ви подаєте заявку на спеціальну програму навчання в державному університеті на рівні з резидентами країни, що автоматично означає, що ви маєте намір навчатися за тих же умов, що і місцеві жителі, з усіма складнощами, що можуть виникати. Приватні навчальні заклади також пропонують чудові можливості, але залишають свою вартість навчання незмінною.

2. Навчання все ж перед усім, робота - потім

Студентська віза обмежує період, протягом якого вам дозволено працювати. Для студентів без паспортів ЄС це 120 повних робочих днів або 240 днів з 4-годинною занятістю на рік. Протягом семестру студенти можуть працювати лише 20 годин на тиждень. Щоправда, в порівнянні з великими містами США та Великобританії такі витрати, як орендна плата, харчування, медичне страхування та громадський транспорт (після сплати незначної вартості квитка за студентський семестр), можуть бути дешевшими.

Крім того, студенти, які мають паспорти ЄС, мають право на отримання BAföG – частковий займ або грант від держави, зазвичай неоподаткований, на покриття витрат на проживання. Такий тип фінансування може поширюватися і на громадян країн, які не є членами ЄС, але у надзвичайних випадках. І невеличка порада: не працюйте нелегально. Ви ризикуєте не лише тим, що вас можуть експлуатувати понаднормово, але і тим, що вас можуть екстрадувати з країни, якщо викриють.

3. Можливість грантів

На щастя, існує безліч грантів та стипендій, доступних для іноземців - незалежно від того, чи вчитеся ви на програмі магістратури з інженерії, чи являєтеся талановитим учнем художньої школи чи студентом програми бакалаврату з німецької літератури, якщо ви талановитий у вашій галузі та старанно працюєте у своїх програмах, то може розраховувати, що знайдете джерело фінансування, яке підтримає вас.

DAAD, державна німецька служба академічних обмінів, пропонує найбільший асортимент стипендій для іноземних студентів. Також є багато інших фондів зі спеціальними грантами. Доступ до одного з таких джерел фінансування стипендій ви можете отримати вже під час самого процесу подання заявки на вступ до університету.

4. Іммігрантська боротьба за виживання

Якщо ви не є громадянином ЄС, розраховуйте провести пристойну кількість часу в Ausländerbehörde (офісі для іноземців). Якщо ви вже були прийняті на університетську програму, то заявка на оформлення візи може пройти досить гладко, а ті, хто закінчують академічну програму у Німеччині, мають право на продовження перебування в країні терміном 18 місяців, щоб залишитися та шукати роботу.

Тим не менш, будьте готові до несподіваних викликів і зрозумійте, що ваші райдужні плани на майбутнє геть не цікавлять німецьку бюрократію. Ви несете відповідальність за те, щоб діяти адекватно обставинам, а також долати різні перешкоди для отримання медичного страхування, демонстрації фінансової незалежності, пошуку та найму квартири, реєстрації у Bürgeramt (місцевий адміністративний офіс), плануючи візовий термін та організувати всі свої документи.

5. Паперова бюрократична реальність

Вам доведеться охопити концепцію документообігу як таку. Ознайомтеся з конвенціями німецьких ділових листів та мовою бюрократії. Зберігайте копії всього. Будьте бездоганно організовані та швидкі в роботі з документами. Це дасть вам перевагу і допоможе схилити терези на вашу користь у певних ситуаціях, починаючи від візових баталій і до вимог зменшення орендної плати або порушення ваших прав орендодавцем.

Якщо вам «кидають» офіційні листи, поверніть у відповідь вдвічі більше! І ваша перемога в паперових війнах може стати реальністю.

6. Розмовна німецька значно полегшить ваше життя

Звичайно, у великих містах Німеччини ви можете обійтися і без знання німецької, а деякі академічні програми доступні навіть англійською мовою. Тим не менш, беззаперечно кожен аспект вашого життя за кордоном, від спілкування з урядовими працівниками до пошуку місцевих друзів, буде легшим і простішим, якщо ви знатимете мову країни свого перебування. А якщо ви вирішите залишитися працювати, то вільне володіння мовою стане вагомою перевагою на ринку праці. Та й чому б не схотіти вчитися? Всупереч сталим стереотипам, німецька - чудова мова і відносно легко дається тим, хто вже опанував англійську мову.

7. Ніхто не водитиме вас за ручку

Як, наприклад, буває в чисельних приватних університетах (не залежно від країни розташування): після того, як ви заплатити енну суму тисяч доларів на рік, ви отримуєте всі види "безкоштовних" пільг, від пральні до розваг або лікування чи обстеження в місцевій лікарні. Між вашим академічним консультантом (т’ютором), центром стипендій та резиденцією завжди є якісь люди, яким платять за те, щоб вони пильнували, що ви щасливі і максимально використовуєте можливості на кампусі. Якщо ви пропустите надто багато занять, хтось зі школи може помітити, запитати або запропонувати вам підтримку.

Не так у Німеччині. Ви самі все маєте розрахувати і врахувати. Ви виживаєте в чужій країні самі по собі, відвідуєте лекції та навчаєтеся. Ви отримаєте лише те, що вкладете! Крім того, хоча певні семінари більше нагадують інтерактивну ліберальну модель навчання та враховують чинник участі й домашньої роботи, досить багато курсів визначають вашу успішність на заключному іспиті.

8. Студентське житло

Деякі великі німецькі університети мають власне студентське житло - чи це невеликий  Studentendorf  або міські блоки студентських гуртожитків зі спартанськими одномісними кімнатами. Швидше за все, ці варіанти не є ані найпривабливішими квартирами, ані вашим найкращим шансом організувати своє соціальне життя.

Замість цього вмикніть свій шарм та подайте заявку, щоб приєднатися до жвавої комунальної спільноти, відомої по всій Німеччині як WG, або Wohngemeinschaft. Життя у WG з низкою німців - це фантастична стратегія для знайомства з місцевими жителями та розширення кола своїх друзів - не кажучи вже про вашу мовну майстерність. Це може бути викликом – вашу кандидатуру можуть затвердити вже на першому кастингу WG, або це може зайняти кілька місяців. Але це варте клопоту.

9. Не ви перший

Життя та навчання за кордоном передбачають велику відповідальність, і часом це може відчуватися так, наче ви на самоті боретеся з абсолютно незрозумілими проблемами. Але не бійтеся - якщо ви приймете виклик і переїдете до Німеччини, ви будете слідувати добре натоптаним шляхом.

Незалежно від того, яка екзистенційна криза вас накрила - від подання заявки на студентську візу до пошуку натуральних солоних крекерів у Берліні - від сплати податків до порозуміння з вашим німецьким другом / подругою - хтось в Німеччині десь на форумах Toytown, безсумнівно, задавав ваше питання і почав активну дискусію на цю тему. Або, швидше за все, кілька людей ... Тому не забудьте скористатися функцією пошуку та прочитати існуючі теми перед тим, як просити поради! Якщо ви використовуєте форуми мудро, ви знайдете нескінченний фонтан корисної інформації.

Ви впевнені, що Німеччина і є саме тією країною, де б ви хотіли вчитися, тоді звертайтеся до нас! 

Підписатися на новини
Безкоштовна консультація